Citat:
Ursprungligen postat av
Rumpollon
Men du glömmer en vikig aspekt, sverige är inte Japan, du kan inte jämföra oss med dem, riktigt svagt argument av dig för öka invandringen tycker jag
Japan har fö 123miljoner invånare scenariet de håller på dö ut pgr av befolkningsbrist ser jag inte som vidare troligt, det är nog positivt för dem med likt sverige minska i befolkning då resurserna inte räcker till
Precis! Om man talar om befolkningsökning, så måste man se på helheten. Just nu är den helt baserat på enbart ekonomiska prognoser som är otroligt enögda och bara att blir vi fler, så är det fler som jobbar, fler som konsumerar osv. utan att se på andra aspekter.
Schweiz har ju nyligen lagt in befolknings stopp på 10 miljoner invånare och deras prognoser är också baserat på landet som helhet, alltså natur odyl. samt var break even går för dem.
Utifrån prognoser hur deras natur klarar av utifrån deras geografi, så ligger de faktiskt lite högre än vi. Deras maxgräns ligger på i dagsläget hur de lever och i samklang på max 11 miljoner invånare dvs. de har till och med tagit lite höjd för vad som verkligen går.
Sverige däremot har passerat över var vi egentligen borde ligga utifrån hur vi lever, samt vår geografi och fauna på max 8 miljoner.