2026-08-28, 03:43
  #49
Medlem
Nattbussen4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
- vittnen får bara vittna om sådant som de direkt bevittnat; om de säger att "Anna sa att hon såg att det var Herr Karlsson som stal hennes bil", så räknas det inte.

Det där stämmer ju inte alls. I nästan alla rättegångar, särskilt om det gäller mord eller andra grova brott, så kallar de in vittnen som berättar om olika omständigheter kring brottet men som de inte har bevittnat direkt själv. Det är upp till rätten, sedan, att bedöma hur allting samlas ihop i en dom eller i ett friande.

I ett våldtäktsmål blir det ju knepigare i och med att man direkt har det som ett färdigt bevis bland "stödbevisningen" (det lägger ju en slags standard för vad man behöver göra för att kunna falskanmäla någon, och en bestämd omständighet på förhand som man direkt ser som ett färdigt bevis), ungefär som att man har insett på förhand hur svåra dessa anmälda brott är att utreda och åtala och få en fällande dom, så man blir tvungen att godkänna sådant som man annars inte skulle lägga lika stor vikt vid i en samlad bedömning eller ha med som ett indirekt krav från början, för att över huvud taget kunna få en fällande dom, och därmed visa att man tar sexualbrott på allvar och "fyller kvoten" i någon slags balans i vad som anmäls och vad som "måste generera domar".

Men man får i princip säga vad man vill i en rättegång i Sverige, man blir inte diskvalificerad för att man inte har bevittnat det själv.


Det låter som om du har tittat på för många amerikanska serier där de skriker "hearsay" och bråkar kring det och man inte tillåts att fästa vikt vid det.
__________________
Senast redigerad av Nattbussen4 2026-08-28 kl. 03:59.
Citera
2026-08-28, 07:36
  #50
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loppan199
Nu stämmer ju inte ditt påstående överens med statistiken.

Enligt Brottsförebyggande rådet stämmer inte påståendet om att falska anmälningar är vanliga. Det är snarare tvärtom: det stora problemet är ett enormt mörkertal där de allra flesta våldtäkter aldrig ens anmäls till polisen. Att utredningar läggs ner beror i stället på brist på teknisk bevisning vid ord mot ord-situationer, och forskningen visar att bekräftat falska anmälningar är extremt sällsynta.

https://www.nsvrc.org/resource/
false-allegations-sexual-assault-analysis-ten-years-reported-cases/

https://www.thejusticegap.com/just-how-rare-are-false-allegations-of-sexual-assault/

https://bra.se/amnen/sexualbrott

https://research.open.ac.uk/news/heres-truth-about-false-accusations-sexual-violence


Hur vet du att falska anmälningar inte är massivt många? Det faller på sin egen orimlighet att någon vet detta, eller hur? Om någon döms så är denne dömd, skyldig eller ej. Hur forskar man fram att falskanmälningar är sällsynta? Det går självklart inte då kvinnors anmälningar nästan alltid tas för sanna...
Citera
2026-08-28, 07:38
  #51
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Den lilla slynhoran borde få livstid, då denne mans rykte och framtid troligtvis för alltid är svärtad och förstörd... En friad dom betyder inte mycket vid slik brottslighet då folk alltid kommer fundera på om han gjort det, eller inte...
Citera
2026-08-28, 07:45
  #52
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KallaKarar
Allt detta medan 100 000-tals icke-svenskar paraderar runt i hucklen och palestinasjalar i Sverige och skriker om Gaza och Palestina. En alldeles utmärkt parkeringsplats kan man göra av Gaza och så kan muslimerna därifrån bo i andra muslimska länder, där de är lika perversa och brutala mot allt som lever.

Flickan tog förmodligen tillbaka sin anklagelse för att hon tvingades till det. Hon var förmodligen enfaldig nog att tro på Sveriges rättssystem.

Du är ett äckligt svin! Du har inga problem att fälla mannen på väldigt vag bevisning, men kan inte frikänna trots att den lilla slynhoran erkänt att hon ljög?

USCH!!!
Citera
2026-08-28, 08:23
  #53
Medlem
WordWarriors avatar
Flickan borde få sitta i fängelse för det där. Här i fittornas paradis och männens helvete Sverige så är det i princip straffritt att förstöra en oskyldig mans liv. Om inte lagar och rättsspraxis ändras så finns det en betydande risk att de som drabbas kommer att ta lagen i egna händer. En person som får sitt liv förstört har ju inte mycket att förlora.
Citera
2026-08-28, 08:37
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av poiuy1298
Nej - man kan givetvis inte belasta en 15-åring helt och hållet - men det omvända borde också gälla då?

En åklagare kanske inte ska ta något till domstol om det det enda beviset är "nån random 15-åring som förmodligen behöver psykologsamtal" som du själv beskriver det.

Det verkar inte heller vara ett så extremt undantag.

En tredjedel av de som åtalas för våldtäkt frias.
Att frias och vara oskyldig är som bekant inte samma sak. Det är med all rätt en rätt hög tröskel för bevisbörda ålagd åklagarna. Det gör också att väldigt många våldtäktsmän går fria såklart.
Citera
2026-08-28, 08:41
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fredriktomte
Nej, det ska inte alls "oerhört mycket till" för att bli dömd för våldtäkt/sexualbrott utan annan konkret bevisning utöver målsägandes utsaga. Tvärtom är det tämligen vanligt med sådana domar, eftersom domstolarna har arbetat fram en praxis som innebär att det räknas som ett tungt vägande bevis om målsäganden berättat för någon annan än polis/åklagare om den påstådda våldtäkten - Trots att en sådan berättelse i egentlig mening inte innebär ny bevisning, det är bara målsägandes historia upprepad flera gånger.*

Professorn i allmän rättslära vid Lunds Universitet, Christian Dahlman, har undersökt om den typen av bevisning fungerar i andra mål. Undersökningen, där han jämförde våldtäktsmål med olaga hot-mål med samma typ av bevisning, gav ett entydigt svar: Nej, när det inte är fråga om våldtäkt accepteras i regel inte så lätt vägande bevisning. I våldtäktsfallen ledde bevisningen till fällande dom i 90 procent av fallen, i olaga hot-fallen ledde bevisningen till fällande dom i 18 procent av fallen. Förvisso ett för litet antal domar för att vara statistiskt signifikant, men den som själv läst ett antal domar på området känner snabbt igen sig, det är så det ser ut helt enkelt.

Det påstås vidare här och var i tråden att det handlar om samtyckeslagen. Det är fel, det gör det inte. Detta problem existerade redan innan samtyckeslagen och har inte med samtyckeslagen i sig att göra, utan med domstolarnas praxis vad gäller bevisvärdering i våldtäktsmål. Justitiekanslern släppte redan 2005 rapporten felaktigt dömda, där det visade sig att just våldtäkt var den vanligaste grova brottet som ledde till bifallen resning. Sedan 1990-talet handlade hela 60 procent (!!!) av alla bifallna resningar avseende grova brott om sexualbrott (företrädesvis incest och sexuella övergrepp mot barn), vilket innebär en kraftig överrepresentation. Om jag inte missminner mig tog Högsta domstolen strax därefter (eller möjligtvis till och med före) underinstanserna i örat genom att ändra praxis, vilket innebar att man började kräva bättre bevisning igen. Men som sagt, sedan dess har det på nytt börjat driva iväg och nu är det än värre än det var då.

* Det är klart att man kan fästa någon form av bevisvärde vid att målsäganden utsaga är någorlunda konsekvent, liksom att hon för vittnet framstod som genuint skärrad, men ett stort bevisvärde är det knappast och därtill måste hänsyn tas till om vittnet är någon som kan antas ha skäl att hålla inne med observationer som skulle tala till den målsägandes nackdel, t.ex. om vittnet är en förälder, vän eller pojkvän till målsäganden.



Vet inte riktigt om du skämtar här, men "kul story på jobbet" är det ju i alla fall knappast att man blivit anmäld av en närstående femtonåring för våldtäkt. Inte ens om man blir frikänd och femtonåringen åtalad för falsk anmälan. Som syns i tråden finns redan personer som misstänker att det ändå måste ligga någonting i anklagelsen ("varför skulle annars en femtonåring anklaga en för henne närstående man för våldtäkt, något måste han väl ändå ha gjort?!?").
Jämförelsen mellan olaga hot och våldtäkt är visserligen intressant men vet inte vad relevansen är när nästan inga våldtäktsanmälningar leder till fällande dom.
Ungefär 5 av 100 anmälda våldtäkter (cirka 5 procent) leder till en fällande dom i Sverige. Är det någon som tror att 95% av alla kvinnor (och ett fåtal män) ljuger om det? Sanningen är att våldtäktsmän som regel går fria oavsett om begreppet för vad som gäller som våldtäkt utökats.
Citera
2026-08-28, 08:43
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Underskatta inte hur förslagna vissa 15-åringar kan vara ibland.

(FB) Flicketös ville bli rik och falskanmälde våldtäkter
Att det sker nu och då riktat mot en individ är såklart sant men en försvinnande liten del av den totala mängden anmälningar som oftast och som regel bara läggs ner innan det ens leder till åtal. Du ska som anklagad vara en hyfsad sopa för att åka dit om du är oskyldig.
Citera
2026-08-28, 13:35
  #57
Medlem
Radikalexorcists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loppan199
Nu stämmer ju inte ditt påstående överens med statistiken.

Enligt Brottsförebyggande rådet stämmer inte påståendet om att falska anmälningar är vanliga. Det är snarare tvärtom: det stora problemet är ett enormt mörkertal där de allra flesta våldtäkter aldrig ens anmäls till polisen. Att utredningar läggs ner beror i stället på brist på teknisk bevisning vid ord mot ord-situationer, och forskningen visar att bekräftat falska anmälningar är extremt sällsynta.

https://www.nsvrc.org/resource/
false-allegations-sexual-assault-analysis-ten-years-reported-cases/

https://www.thejusticegap.com/just-how-rare-are-false-allegations-of-sexual-assault/

https://bra.se/amnen/sexualbrott

https://research.open.ac.uk/news/heres-truth-about-false-accusations-sexual-violence
Ett mörkertal går ju knappast att bevisa och kan således inte tillföras till någon statistik, så ditt resonemang faller på grund av att bevisning saknas.

Om däremot uppgifterna stämmer, att flickan har ljugit om våldtäkterna, så betyder det alltså att man helt enkelt inte behöver någon övertygande bevisning för att döma en oskyldig man för våldtäkt.

Edit:
Det vore intressant att veta varför flickan tog tillbaks sina anklagelser. Var det för att hon fick dåligt samvete över att ha ljugit om det eller är det mannen som har fått henne att ta tillbaka sina anklagelser?
__________________
Senast redigerad av Radikalexorcist 2026-08-28 kl. 13:39.
Citera
2026-08-28, 13:37
  #58
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KallaKarar
Flickan tog förmodligen tillbaka sin anklagelse för att hon tvingades till det. Hon var förmodligen enfaldig nog att tro på Sveriges rättssystem.

En mer sannolik förklaring är att tonårsflickan drabbades av dåligt samvete och insåg att hon handlat orätt?
Citera
2026-08-28, 13:44
  #59
Medlem
Radikalexorcists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rektalutdelning
Värst vad du tog det hårt då. Starka ord om nån random 15-åring som förmodligen behöver psykologsamtal. Det här är som sagt det extrema undantaget. Sker lite då och då. Närstående 55-åring ska man gissa mammans nya pojkvän eller. Han fick en kul story att berätta på jobbet om han nu har något kvar
Om mannen nu är oskyldig så finns det inget roligt alls i det hela. Vid såna här händelser brukar omgivningen delas upp i två läger. De som ser honom som oskyldig och de som ser honom som en våldtäktsman. Kan inte vara vidare trevligt att gå resten av livet och fundera över om personen jag pratar med ser mig som en våldtäktsman men låtsas som ingenting.
Citera
2026-08-28, 13:52
  #60
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loppan199
Enligt Brottsförebyggande rådet stämmer inte påståendet om att falska anmälningar är vanliga. Det är snarare tvärtom: det stora problemet är ett enormt mörkertal där de allra flesta våldtäkter aldrig ens anmäls till polisen. Att utredningar läggs ner beror i stället på brist på teknisk bevisning vid ord mot ord-situationer, och forskningen visar att bekräftat falska anmälningar är extremt sällsynta.

Fast nu vet inte vi om det samtidigt finns ett enormt mörkertal när det gäller falska anmälningar men man kan börja misstänka att det finns ett förhållandevis stort antal oskyldiga personer som sitter eller har suttit i fängelse pga detta?

Här är en intressant artikel som tar upp falska anmälningar.

Källa: Sveriges Radio https://share.google/FCLve6Zbn52GrldOj
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in