Citat:
Ursprungligen postat av
HonkenHolmes
Det här är ett extremt långskott men ändå.
Svärd är extremt ovanliga vid skoldåd.
Nebel är ett tyskt/tyskjudiskt namn som betyder dimma, det är också en gammal förkortning
av Nebelung. Nibelung är samma ord, och i Wagners enormt berömda och klassiska
Nibelungens Ring är just ett svärd centralt.
I Richard Wagners episka operacykel Der Ring des Nibelungen (Nibelungens ring) smids det magiska svärdet Nothung (som betyder "Nödens svärd" eller "Nödens barn") av guden Wotan. Det dras sedan ur en askan av hans son Siegmund, splittras av Wotans spjut och smids senare om av Siegmunds son, Siegfried, för att dräpa draken Fafner.
Som sagt rent spån som säkert inte har ett dyft med detta att göra.
Tack för det! Jag fortsätter lägga till i ämnet. Brinellskolan ska i Maj, tidigare i år utsatts för hot. Något som sedan blåstes av. Var det inte någon övning i den skola i Örebro som sedan utsattes för just samma dåd man tränade inför?
Man kanske ska hålla utkik i fortsättningen. Det verkar som att en varning sker i förtid, nej?
https://www.fagersta-posten.se/fagersta/skolor-inrymda-efter-hot/
Kanske vore det bäst att göra som i Norrköping, där man i vissa stadsdelar nu ska använda drönar-övervakning. "Safe and effective" som man körde med under pandemin.