Citat:
Egentligen undrar du nog inte över det du ställer frågan om. Jag har under ett par år varit både sjuk och krasslig och frekventerat både sjukhus, vårdcentral och hemsjukvård. Nu är det "bara" hemsjukvård som gäller hoppas jag. Undersökt och behandlad inklusive operationer har blivit rutin. I enklare fall så har jag kunnat resa ToR med s.k. färdtjänst, men jag har fått åka ambulans också.
Ska inte berätta om min sjukhistoria utan vill bara tala om att inget i den svenska vården, sjukvård och hemsjukvård skulle fungera om vi inte hade så många invandrade kvinnor och män i arbetsför ålder som håller verksamheten igång. Det gäller inte bara den direkt vården utan också allt med alla transporter, mat, städning och annat.
Innan jag blev patient så har jag utbildat mig och arbetat inom vården. En hel del av den svenska vårdutbildningen på högre nivå sker på engelska. Precis som när jag har rest utomlands för att gå intressanta kurser i främmande land. Då möter man andra från andra länder som har andra modersmål, men talar engelska på kurserna. Så mycket somaliska har jag inte mött, annat än som seminariedeltagare och då är språket engelska. De svenska läkare som har ett somaliskt ursprung väljer nog att arbeta som allmänmedicinska specialister snarare än inom smala specialiteter som thoraxkirurgi gissar jag. Jag tror att kön spelar roll för att det skiljer vilka nivåer och områden individer väljer att arbeta inom.
Ursäkta "svaret" men jag vill ändå lägga till att under de fem år jag fått hjälp av färdtjänsten så har bar en av förarna varit en svensk kvinna. Alla andra förare har haft utländsk härkomst och har klarat av sådant svenskt körkort som krävs för färdtjänstbussarna, kan hitta i hela mitt landskap och inne på sjukhus och sjukhusområdena. Svenskan kan det vara lite si och så med, men inga större missförstånd. Jag kan själv inte ett enda ord somaliska
och är mycket nöjd med färdtjänstens förare och den hjälp de ger mig och andra.