Citat:
Ursprungligen postat av
cyberhawk
Här har ni allt svart på vitt, från tråden om Cj och det bekräftar hela bilden om den självgoda världsfrånvända MZ. Grymt jobb av To.Ivrig:
Ursprungligen postat av To.Ivrig
Polisen överförde barnen till CJ genom handräckning.
Detta har nämnts redan 2025 i MZ-tråden med hänvisning till domstolsanteckning. Trots detta hävdar några användare att så inte har skett. Överföringen ska enligt dem i stället ha skett på frivillig väg.
MZ berättar dock själv, i polisförhöret om bidragsbrottsmisstankarna, att polisen hämtade barnen den 9 maj 2025.
Slutligen. Det hade väl varit smidigare att redan 2025 acceptera domstolsuppgiften - där ett stationsbefäl meddelade att överföring av barn verkställdes den 9 maj 2025. I stället för att köra detta i en ettårig långbänk.
Barnen överlämnades inte frivilligt av MZ. CJ fick hjälp av polisen.
Exakt hur det gick till med transporten till Köpenhamn (från vilken plats? och när?) samt med familjens vidareresa till London det kan man spekulera i.
MZ i polisförhör (april 2026) om misstänkt bidragsbrott:
MZ ".. hon anmälde mig enligt Haagkonventionen om olovligt kvarhållande och tog mig till Stockholms tingsrätt. Där hölls förhandling i slutet av april 2025. Några veckor senare meddelades domen att barnens hemvis skulle vara i England. Jag ansökte om överklagan till hovrätten. Den 9 maj avslogs den och med polisens hjälp så togs barnen ut från skola och förskola och transporterades till Kastrup."
BILD: del av förhörsuppgift där MZ nämner polishämtning bild från FUP)
Ekonomi - koll på inkomster m.m.
Det har diskuterats både i MZ-tråden och i denna tråd angående ekonomi. Några användare framställer CJ som klandervärd avseende inkomster mm.
Ekonomifrågorna är mer eller mindre framträdande i hemvistmålet 2025, men lär får större betydelse i målet om skilsmässa, bodelning och underhåll. Samt har betydelse i brottmålet om bidragsbrottsmisstanke (rättegång idag).
MZ uppger i polisförhördet april 2026 att han inte har koll på sina inkomster.
Det finns en del övriga uppgifter från polisförhöret april som har beröringspunkter med t ex ekonomin, se spoiler:
Om regler för barnbidrag:
FL: Vad har du själv tagit reda på om barnbidrag och flerbarnstillägg?
MZ: "Ingenting. mer än att jag fick det förklarat för mig när vi flyttade till Sverige. Jag hatar att anmäla sig till tråkiga saker. Jag är kreativt lagd och inte så bra på det organisatoriska."
FL: Har du läst på Försäkringskassans hemsida om barnbidrag och flerbarnstillägg?
MZ: "Nej."
FL: Tog du reda på några specifika regler som gällde för just din situation?
MZ: "Nej."
Om Försäkringskassans beslut om bidrag:
FL: Varför har du inte läst detta?
MZ: "Det mesta som kommer från statliga instanser som kommer till min Kivra är jag väldigt dåliga på att läsa."
Ekonomi och bankkonto:
MZ: "Jag har ingen koll på min ekonomi. Har aldrig tittat på mitt bankkonto."
Kontoutdrag:
MZ: "För precis som jag sa så har jag inte gått in på mitt kontoutdrag på 9 år."
Övrigt: MZ uppger att han mådde dåligt. MZ uppgör att han höll sig borta från skärmar.
MZ förnekar både bidragdsbrott och vårdslöst bidragsbrott.
Angående källor/beslut:
Eftersom några användare* har för vana att (nästintill in absurdum) ifrågasätta även vederhäftiga källor, har jag sammanställt några källor, lagda i spoilers:
1.
Uppgifter som MZ har lämnat i polisförhör:
".. hon anmälde mig enligt Haagkonventionen om olovligt kvarhållande och tog mig till Stockholms tingsrättl Där hölls förhandling i slutet av april 2025. Några veckor senare meddelades domen att barnens hemvis skulle vara i England. Jag ansökte om överklagan till hovrätten. Den 9 maj avslogs den och med polisens hjälp så togs barnen ut från skola och förskola och transporterades till Kastrup."
2.
Utredning om bosättningsbaserade förmåner - tidpunkt för utflyttning:
Ur Försäkringskassans polisanmälan:
"Utredningen har visat att MZs barn inte varit bosatta i Sverige sedan den 10 maj 2025 och därmed inte varit försäkrade för bosättningsbaserade förmåner."
Ur Beslut (2025-11-22) "inte barnbidrag":
Försäkringskassan har tagit del av en flyttanmälan där det framgått att A och O har flyttat till sin mamma i Storbritannien den 9 maj 2025.
Ur Utredning om misstänkt bidragsbrott - uppgift om sista skoldagen:
Enligt skolan var den sista skoldagen den 9 maj 2025
.
Uppgifter från domstolarnas dokumenation om handräckning (maj 2025) se spoiler:
BESLUT DOMSTOL
Stockholms TR, mål nr Ä 6620-25, ur beslut 2025-05-09:
"A och O ska överflyttas till C. A och O ska hämtas genom polismyndighetens försorg och överlämnas till C."
"Tingsrätten erinrar om att besluten i punkten 1 gäller omedelbart enligt 21 § lagen
(1989:14) om erkännande och verkställighet av utländska vårdnadsavgöranden m.m.
och om överflyttning av barn jämförd med 21 kap. 14 § föräldrabalken."
Verkställighet
Överlämning bör ske så snart som möjligt. Något utrymme för tingsrätten att bestäm-
ma den exakta tidpunkten för överflyttningen finns inte. Det är polismyndigheten som
bestämmer när barnen ska hämtas. En överflyttning ska ske så skonsamt som möjligt.
Det ankommer på vederbörande polismyndighet att med tillämpning av 21 §
verkställighetslagen se till att så sker."
POLISHANDRÄCKNING nr 1:
Stockholms TR, mål nr Ä 6620-25 - anteckning:
"Telefonsamtal med stationsbefäl Jesper på PO Lund som bekräftar att överföring av barn verkställdes den 9 maj 2025/cc"
(MZ yrkar 2025-05-09 + inlaga även 2025-05-12 att hovrätten omgående ska besluta om inhibition) (dvs ingen överflyttning).
BESLUT DOMSTOL
Svea HR, mål nr Ä 6797-25 (2025-05-13)
"MZ har överklagat tingsrättens beslut och yrkat att hovrätten ska besluta
att tingsrättens beslut tills vidare inte får verkställas (inhibition)."
"Det har inte framkommit skäl för inhibition. Hovrätten avslår därför yrkandet. Beslutet får inte överklagas särskilt."
(MZ yrkar 2025-05-13 att hovrätten ska bevilja prövningstillstånd angående TR beslut om att barnens hemvist är i UK samt begär inhibition av TR beslut)
BESLUT DOMSTOL
Svea HR, mål nr Ä 6797-25 (2025-05-15) (aktbilaga 10)
"Hovrätten ger inte prövningstillstånd. Tingsrättens avgörande står därför fast. Frågan
om inhibition har därmed fallit."
"Hovrätten har gått igenom målet och kommit fram till att det inte finns skäl att ge
prövningstillstånd i detta fall."
EVENTUELL POLISHANDRÄCKNING nr 2 (?):
Svea HR, mål nr Ä 6797-25, anteckning 2025-05-15:
"Kopia av Slutligt beslut (ej särskilt uppsatt), e-postat till …
Polisens handräckningsenhet.
Svea HR, mål nr Ä 6797-25, anteckning 2025-05-15:
"Telefon med stationsbefälet hos Polisens handräckningsenhet som bekräftar att beslutet, aktbilaga 10, har mottagits/AGPE".
Handlingarna går att beställa från Stockholms tingsrätt/Svea hovrätt.
ÖVRIGT
2025-05-15 visas CJs mammas instagram att barnen hade kommit hem till UK, vilket även omnämns i MZ-tråden kl 16:54.
Lagen, se spoiler:
Hoppas att polishämtningsfrågan och en del andra frågor fått tillräcklig belysning nu genom mina inlägg. De som ägnat sig åt ifrågasättanden, i vissa frågor i mer än ett år, får gärna leta källor själva och återkomma. Mer relevanta dokument - mindre spekulation om myndighetsåtgärder eller andra illfärder.
*Med 'några användare' avses inte vilka användare som helst, som kan kritisera den ena eller den andre i de aktuella skvallertrådarna, utan här avses några få.. foliehatter
Tack för riktigt utförliga och bra inlägg! Jag tror dock att några av ”foliehattarna” hade koll på informationen redan, men hoppades att den aldrig skulle komma fram i ljuset.
Att du inte ens kan skriva ett eget inlägg i den här tråden utan att bara kopiera någon annans långa text är nog ett betydligt större skämt.
Men det är ju ganska talande för nivån i ert läger just nu.
Kunde inte Ciara också vara lite proaktiv och själv kolla upp vilka lagar och regler som gäller i Sverige för bidrag, skolor och skatteregler om man nu ska bo och arbeta här? Måste precis ALLT i hennes liv vara helt avhängt MZ?
Som ni själva beskriver henne här inne så verkar hon ju ha varit fullständigt handfallen vad gäller allt möjligt i vardagen hon kan tydligen inte hyra en bil, inte ordna en bostad och inte ens få fram sina egna intjänade pengar??!! När hon enligt er egen utsago blev utslängd (med all rätt), så var hennes första drag alltså att direkt be MZ om mer pengar? Vart går egentligen gränsen för detta sjuka och extremt osjälvständiga beteende hos en vuxen kvinna?
Jag är helt övertygad om att MZ själv tog reda på exakt vilka regler som gällde när han flyttade till England. Och oavsett hur mycket ni desperat vill försöka misskreditera hans karaktär och ekonomi nu inför torsdagens domstol, så har vi ALDRIG någonsin hört att han på något sätt har haft några ekonomiska problem privat eller i sina bolag.
Han har skött sin försörjningsplikt dygnet runt.