Citat:
Ursprungligen postat av
Africagonzo
Om man inte ser en lägre skatt som en del i en politiskt lösning så är det något fel. Annars vore ju 100% skattetryck optimalt, någonstans finns det en brytpunkt.
Vad är löjligt låg och vilka är de rika?
Man prövat detta i nån delstat och sänka det till löjligt låga nivåer, enda som hände var att deras problem med sköta samhället inte längre hade pengar till göra detta.
Tyvärr, så vet jag inte vart, annars hade jag gett dig detta, trickle down economics är en fallerad ekonomisk modell.
Och skatterna är för låga för de rika i USA, och börjar där är ett steg till i alla fall minska hastigheten på en skenande statsunderskott och i senare läget statsskulden kan börja adresseras.
För göra inget, ja, det har donalds visat vad det ger oss, och hen köper ju inget för sina lån ens som har en nytta för medborgaren.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amaratto
Gällande skatt på kapital och fastigheter är dessa lägre än USAs. Det är bland annat anledningen till att vi har fler miljardärer än USA och Ryssland per capita och under den här mandatperioden har antalet relativt fattiga dubblerats I princip. Detta för att vi som I USA minskat pengar till arbetslösa.
Problemet är ju att vi kopierar allt som varit uselt I USA.
Det finns en fantasi man kan sänka skatten, sänka skatten och åter sänka skatten, och den fantasin funkar inte och när man som främst USA har visat att det inte funkar.
Det tråkiga är att D inte har vågat säga stopp och säga det inte längre funkar länge och faktiskt gjort något åt det.
Det tragiska är att de som aldrig någonsin har nytta av skattesänkningar som du säger tror jag, och arbetslösa och låg avlönande.
En en del av dom röstar på göra de stackars rikare rikare, för tydligen är det mer synd om dom.
Samma ser vi i Sverige, hur tidö skulle göra det bättre för arbetare och minska klyftor, enda som skedde var att de ökade dom och lurade väljarna som är i arbetarklassen.
Inte lite fascinerad att det finns de som röstar på en politik som är direkt skadlig för dom, och sen klagar dom på ekonomin som de röstat för.(Undrar vad som gått sönder där.)