2026-08-22, 11:26
  #2473
Medlem
Skärmdumpar från den misstänkta gärningspersonens TikTok-konto, för er som missat detta. Se länk nedan.

https://postimg.cc/gallery/0DpQVHR
Citera
2026-08-22, 11:26
  #2474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varmchokladmjolk
Lite sjukt ändå att han ville betjäna människor som inte ens anser honom som vit eller svensk. När jag läste om GM kunde jag enbart tänka på Jackie Arklöv.
Vila i frid till offret.

Vad snackar du om?
Citera
2026-08-22, 11:28
  #2475
Medlem
BombaySaphires avatar
Misstänkte 18-åringens uppväxt: Våld och begränsat med mat

https://www.tv4.se/artikel/1D01bo4J4J2TtLPkMeUcgT/misstaenkte-18-aringens-uppvaext-vald-och-begraensat-med-mat
Citera
2026-08-22, 11:28
  #2476
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av MagdaTobleroneson
https://www.fagersta-posten.se/fagersta/unga-i-fagersta-mar-kasst-var-fjarde-skadar-sig-sjalv/

Psykisk ohälsa

• 58 procent av ungdomarna rapporterar psykisk ohälsa.

• 26 procent av ungdomarna rapporterar att de avsiktligt skadat sig under det senaste året.

• 19 procent av ungdomarna har haft återkommande tankar om självmord.

• 13 procent har någon gång försökt att ta sitt liv.


https://www.fagersta-posten.se/fagersta/stol-kastades-pa-brinellskolan-nu-satts-vaktare-in/
Vidare framgår det att ingen skadat sig och att det inte är första gången som situationen utspelar sig.

Låter kanske som om vi borde avbryta studierna för unga och ge dom ett års militär träning Utan mobiler och sociala medier. För att sedan återgå till skolan.
Citera
2026-08-22, 11:28
  #2477
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av UschKlisterssonIII
Det är normies som är lätta att hjärntvätta. Sluta projicera. Känslostyrda bottar är ni.

Men autister kan också bli manipulerade in i äckliga subkulturer på internet som TCC, 764, NLM och allt vad det heter. Det stämmer. Men du har själv tunnelseende och fulvinklar det hela.

Det är någon äcklig boomer normie i Pentagon eller så som drar i trådarna för alla dessa psyops som TCC, 764, NLM osv. De sätter bara dit någon ur 764 och dylikt då och då för syns skull. Men det är fedsen som håller igång och kommer fortsätta hålla igång skiten tills de har all den massövervakning och censur i västvärlden de vill ha. Först då kommer skiten avvecklas. När det uppfyllt dess egentliga syfte. Samtidigt som det hela skylls på Ryssland.

Likadant med gängkriminaliteten. Som skylls på Iran.

Ordning ur kaos.
Nej jag har inte tunnelseende eller fulvinklar något. Autism skapar ett behov av rutiner med klara och enklare regler där nyanser försvinner. Av ddt skälet är extremism där.alla håller sig till en och samma åsikt, enklare för dem att följa. Det är förutsägbart och tydligt.

Precis som hans påstådda chattar. Normies är mobbare och problemet. Vita går inte säkra och huruvida immigranter ska angripas ställs frågan.

Nu kanske det inte är hans chattar men absolut att det skulle kunna vara det. Då har grabben diagnoser, har sociala svårigheter såsom avsaknad av mentaliseringsförmåga och att passa in samtidigt som han också utmålar sin hudfärg utöver diagnos, som orsak till upplevd utsatthet. Han ger då tillbaka både "ideologiskt" efter det narrativ han hjärntvättats in i som är mycket lätt för autistiska människor precis kvinnohat och bokstavstrogenhet till religion osv samtidigt som han hämnas personliga oförätter såsom att han upplevt agg empt den här Agnes människor av oklara skäl vill påstå är vit (kanske för att hon ska ha varit blandad). Samtidigt som hon påstås ha haft en pojkvän av Mellanösternursprung som suttit på Sundbo och därmed bör ha varit tonårskriminell och sannolikt ett av offren om han nu då var i närheten vid mordet på Agnes.

Det är inte raketforskning.Och majoriteten av oss har upplevt mängder av saker utan att döda en enda människa så vette fan hur jag och amdra skulle vara mer "känslostyrd" än någon som fixerar sig såpass hårt i en upplevelse av oförätter att den mördar människor för att få kändisstatus och onöinebeundran eller hamna på nyheterna. Det känns absolut inte som särskilt mycket med känslomässig stabilitet.
Citera
2026-08-22, 11:28
  #2478
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SMART4SS
Är minst lika vanligt i Latinamerika.

Varför skriva en oneliner om den inte är sann, sen om det finns statistik på att Carlos är marginellt överrepresenterat i Spanien so be it men ditt inlägg är fortfarande efterblivet och knappast något bevis på att användaren skrev något miss informativt.

Jo, användaren skrev om SD-sympatisörens ursprung som om det vore en sanning när hen inte har nån aning om detta. Det är fel och vilseledande om något.

Att som jag säga att Carlos är ett förekommande (om än inte så vanligt nuförtiden) namn i alla spansktalande länder är bara en ren objektiv sanning.
__________________
Senast redigerad av Swer99 2026-08-22 kl. 11:31.
Citera
2026-08-22, 11:29
  #2479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jenniejanna
Mycket klok analys! Dessa grupperingar borde kunna bekämpas lika hårt som kriminella gäng

Ja, polis borde arbeta mer proaktivt på sociala medier. Och ungdomar borde uppmuntras till att tipsa polis om de stöter på sådana konton.

Jag läser på svt att polisen utreder ett TikTokkonto - nu stängt - angående denna attack.

Min tanke är att personer bakom sådana kan ha mycket mörkare agenda än bara blodbadet i sig. Att det får inslag av påverkanskampanj. Vi tenderar att polariseras i reaktion på sådana här händelser.
Citera
2026-08-22, 11:30
  #2480
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nariiouhgaylord
Pappan är en kriminell MC medlem som fått ensam vårdnad av soc. Han har under hela pojkens liv utsatt honom för övergrepp med hjälp av socialtjänsten. Mamman har de raderat

Pojken har dödat sitt ex en flicka antagligen för han klarar inte mer motgångar utifrån socialtjänstens långvariga psykiska tortyr där han tvingats växa upp i våld.

Varför försvann GM:s mamma ur bilden?
Citera
2026-08-22, 11:30
  #2481
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rtyu12345
Bild på mördaren?

https://imgur.com/a/9LVUsLr
Citera
2026-08-22, 11:30
  #2482
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ballkulan
[/b]

Givetvis. Men nu verkar det ju som att den aktuelle GM kopierade AL i Trollhättan 2015. Någonting säger mig att det är långt svårare för en GM att hugga ihjäl någon med en mindre kniv (man är tvungen att vara tätt inpå offret) än att svinga hejvilt med ett gigantiskt svärd. Så nog tycker jag att dessa svärd och liknande bör förbjudas, användningsområdet för dessa är som sagt minimalt. Det flesta har det väl som en prydnad.
"Gigantiskt svärd"?
Överdriver du?

Hur långt, brett och tungt var det "gigantiska" svärdet? Hur stor var den unge mannen som hejvilt svingade ett "gigantiskt svärd"?
Citera
2026-08-22, 11:31
  #2483
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ballkulan
Det är delvis sant, tyvärr. Psykiatrin är som sagt i det närmaste nedmonterad. Och det är ju som sagt ett allvarligt systemfel, när personer som GM, AL i Trollhättan och GM i Örebro (för att nämna några) flyger så fullständigt under radarn. Allt kan inte skyllas på socialtjänsten och psykiatrin, även föräldrar och andra vårdnadshavare har ett ansvar för sina barn/fosterbarn, även om de råkat passera 18årsdagen, särskilt om "historik" finns. Förälder är man hela livet.

Den här killen hade inga vettiga föräldrar.
Kanske staten borde införa "god man" för liknande unga vuxna?
Citera
2026-08-22, 11:33
  #2484
Medlem
rtyu12345s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MissPerfectionist
https://imgur.com/a/9LVUsLr


Suicide by cop face?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in