Citat:
Ursprungligen postat av
G3d9H-D.z-0d
Ja, alltså, spamma dåliga spökhistorier fungerar då fan inte, det kommer ge sämre och sämre utdelning om han försöker rampa upp. Det är ganska provocerande att han ska publicera allt han skiter ur sig också, med en så gott som obefintlig verkshöjd.
Men tror han inte är speciellt sugen på youtube längre, faktiskt. Har inbillat mig det åtminstone.
Bajshögen förstår inte att det är dåligt. Han är så skruvad där uppe att han på riktigt tror att det han gör är kvalitativt, för han har så bra inlevelse när han läser. Att ingen heller med 100% säkerhet kan bevisa att det är AI som spottar ur sig berättelserna är kanon, då kan han hävda att han skriver berättelserna själv, på samma sätt som han hävdar att hans AI-låtar är med hans egenskrivna texter. Det viktiga är inte att skapa något som är bra, det viktiga är reaktionerna och att få beröm.
Att Bajsmannen skulle vara trött på tuben håller jag för extremt osannolikt. Såna här utspel har han gjort många gånger under årens lopp. Ofta hänger de samman med att han har dåliga views. När det är så känner han sig inte värdig som människa, och då ska han satsa på annat istället. Det har varit företag, utbildningar, etc. Men även podden har han tidigare sagt att han ska fokusera på, eftersom han ”tröttnat på YouTube”. Det är förövrigt en klassiker vid det här laget, videon där Baronen lanserar kojan:
https://youtu.be/YucQgMdesuQ?si=sbm5vvz9TVSml-7N
Den här videon har många år på nacken, men den följer samma mönster som nu. Baronen påstår att han tröttnat på YouTube och därför ska satsa på andra saker. Men sanningen är att Baronen aldrig kommer tröttna på att filma sig själv. Han har gjort det sen långt innan YouTube ens fanns. Redan som barn gjorde han filmer med sig själv utklädd till Kiss, och lät familjen titta på skiten och fick positiva reaktioner som ”Wow vad häftigt. Vad duktig du är!”, och där fick den här besattheten av den egna personen sitt fäste. Trots att han inte skapade något av värde, fick han ändå uppmuntran. Nu är han beroende av den känslan.
Visst skulle han kunna byta ut YouTube. Men det skulle vara mot någonting som han får ännu mer reaktioner för. Vara med i riktiga TV-program, filmer, eller stå på scenen i ett världskänt band. Men eftersom han helt saknar talang för något av det, så det är helt uteslutet att han kommer få en karriär på de områdena. Därför får YouTube duga. Klart att stora poddframgångar skulle funka också som substitut, men även där brister det pga hans totala avsaknad av skaparglädje.
Baronens påståenden om att han börjar tröttna på YouTube är egentligen bara en försvarsmekanism han har, helt enkelt. När han inte får visningar som han kan känna sig stolt över och skryta med, då hävdar han att han inte tycker att det är så kul att hålla på med det längre. Han kan då äga det, och kommer gliringar för att visningarna brister kan han ”värja sig” med att det beror på att han inte brinner för det längre. Inte för att han suger på det han gör och bara kan få visningar när någon mer intressant person gjort bort sig och han kan mjölka det.
Jag lovar dig att Bajsmannen kommer fortsätta posta videor på YouTube, fram till han antingen blir bannad från plattformen eller dör.