Den som inte vaccinerar sig mot mässlingen utan giltigt skäl är ett egoistiskt omoraliskt as som beter sig inte som en svensk.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trues245
Men det finns inte vaccinmotståndare i Sverige, inte i den utsträckningen i alla fall att så pass många människor skulle ha vägrat att vaccinera sina barn för 20-30 år sen, och nu är helt plötsligt massor av de barnen på samma festival som vuxna?? För osannolikt. Alla vaccineras mot mässling i Sverige. Måste ha varit folk där från andra länder där man inte vaccinerar mot mässling, eller åtminstone inte har gjort det för några årtionden sen.
1 95 procent måste vaccinera sig för uppnå flockimmunitet.
Formel HIT = 1 - 1/R₀ där R₀ är det basala reproduktionstalet för sjukdomen. HIT är tröskeln för flockimmunitet. R₀ för mässlingen är 12-18 Vid R₀=12 ligger HIT på 91,7 procent Vid R₀=18 ligger HIT på 94,4 procent. Med lite säkerhetsmarginal 95 procent
2 Det finns kluster i till ex Järna av antivaxxare. Och dessutom ökar det i Sverige för de tillex lyssnar på "the orange mongo" i USA. Men motståndet är oftare större i andra länder Ex Italien, Baltikum, USA, Ryssland, Ungern, Österrike och Turkiet. Mässlingsvaccinet finns i WHOs vaccinprogram så även fattiga länder vaccinerar. Kanske mindre nu då USA drar tillbaks stöd.
Så det räcker med att 1-2 av 20 personer inte vaccinerar sig och vi uppnår inte flockimmunitet. Det kom väl runt 10 000 personer till festivalen och 500+ personer vaccinerade sig inte. Hej då till flockimmuniteten.