Citat:
Ursprungligen postat av
sykkelpump
Ja, men behöver vi fler särskiljande regionala regler för Systembolaget?
Jag tycker inte det, utan antigen tillåter man försäljning av kylda drycker i hela landet eller inte alls.
Sedan blir det väl upp till var och en av Systembolagets lokala butiker att avgöra om man har plats och behov av att installera en kyl för sina kunders bekvämlighet.
Men om man som du ska hänga upp sig vid det exemplet så kan man fråga sig om vi behöver Systembolaget övht,?
Kall öl på bolaget, som minst två partier har i sina program under detta val, är ett kodord för att släppa på öl och vin till livsmedelsbutikerna.
Men som tråden antyder så varför kan inte varje region ansvara för detta efter sina förmågor
Om man har tio mil till ett systembolag så kanske det vore lämpligt att kunna handla direkt dina bärs på din lokala bensinmack.
Om du bor på Södermalm så kan du spralla iväg och välja mellan tre systembolag inom 500 mt avstånd vartän du befinner dig.
Det finns ingen logik eller rättvisa i detta.
Återigen, kall öl är bara ett exempel på trådens ämne
Vill man lyfta dödshjälp, spannmål eller el priser så går det också bra.