Citat:
De flesta som bor i miljonprogrammet har antingen lån upp till näsan, är arbetslösa/långlönemänniskor som lever från hand till mun månad efter månad. Knappas många som kan casha ett hus kontant av dem, rätt få av övriga medelklassen heller.
Fast så mycket skiljer sig inte en lägenhet mot en avbetalad kåk. Säg 5000 kronor/månad för huset (uppvärmning, sophämtning, slamtömning, vatten, reparationer, snöskottning, internet, målning, trasiga vitvaror etc etc) och 12 000 kronor för lägenheten. Fick de ut en miljon i handen då de sålde huset och det ger i medel 6 procents avkastning kan de varje månad pytsa in 5000 kronor från fondsparandet till hyran. Skillnaden i slutändan blir alltså bara 2000 kronor. Och det finns hus värda betydligt mer än 1 miljon och lägenheter betydligt billigare än 12 000 kronor. Där jag bor får man ut minst 2 miljoner för ett centralt beläget hus närmast oavsett skick. Samtidigt kan man hitta en fräsch hyrestrea i det centralt belägna miljonprogrammet för kanske 7000 kronor per månad. För ett sådant par skulle det alltså bli billigare att flytta till lägenhet om nu inte börsen fullständigt kraschar.
Vad jag säger är dessutom 100 procent logiskt om vi vänder på resonemanget, dvs om det var billigare att bo i ett centralt beläget hus än i en tre i miljonprogrammet skulle betydligt fler av de som bor i miljonprogrammet välja att köpa hus eftersom de skulle få större boende och lägre månadskostnad. Men vi vet allihopa att eget hus för många är en dröm som tyvärr hindras av just ekonomin.
Vad jag säger är dessutom 100 procent logiskt om vi vänder på resonemanget, dvs om det var billigare att bo i ett centralt beläget hus än i en tre i miljonprogrammet skulle betydligt fler av de som bor i miljonprogrammet välja att köpa hus eftersom de skulle få större boende och lägre månadskostnad. Men vi vet allihopa att eget hus för många är en dröm som tyvärr hindras av just ekonomin.
Mina föräldrar fick ut just lite mer än en miljon efter skatt för huset de sålde för 20 år sedan och de pengarna åkte inte in på börsen, de åkte in på ett sparkonto med 0,2% ränta (eller så) för de litade inte på börsen.
Lägenheten de flyttade till kan man säga jag hjälpte till att ordna 25 år innan genom att ställa dem i bostadskö då, så de kunde välja en relativt central hyresrätt, seniorboende så de slapp miljonprogrammen med allt vad de innebär.
Själv skulle jag tro jag bor för under 3000 i månaden, det är el och sophämtning och en vägförening som kostar. som kostar. Skulle jag välja att bli sambo så kan du halvera de kostnaderna.
Står själv i bostadskö sedan 40 år tillbaka, det kommer en dag när jag inte heller orkar med gården, och vill inte hamna i något miljonprogram.