Citat:
Ursprungligen postat av
Ano47nym
Hur lurade denne mellanhandsben nicklas till platsen? Varför går inte nicklas till polisen med denna info? Och har du bevis för det du påstår? Annars är det ju bara ditt påstående. Och får tas för vad det är. Rappakalja, då det låter helt osannolikt.
Loopen skrev att Nicklas skrev med en 26 åring på
Tinder, med andra ord borde det vara hur lätt som helst för Nicklas att bevisa för både Dumpen och Polisen att han blivit lurad. Falsk beskyllning är långt mycket värre än förtal och kan ge upp till 4 års fängelse samt går under allmänt åtal, har Loopen rätt är det här ett öppet mål bara han anmäler. Men Nicklas verkar inte gjort det så hur enkelt det än är så man får anta han är en stolt "lurad" gädda som inte vill ha upprättelse.

#785
Citat:
Ursprungligen postat av
ERKKANM
Mellanhand mellan mellanhand?
Avancerad fiskarlogistik! Skojar bara, det här med mellanhänder är nog bara skitsnack. Jag är 90% säker på att 100% av alla gäddor snackat med fiskaren direkt. Ska man gå på loopens scenario behövs egentligen inte ens en mellanhand, det behövs bara lite bilder(gärna snoppar med) så går konversationerna att fejka. Skulle dumpen hänga ut utan konfrontration på video kan de likagärna lägga ner, för då hamnar vi en ohållbar situation där man blint tror på och antar att ett (falskt)
påstående automatiskt är sant eller bekräftat bara för det sagts så. Det är vansinne att tänka så. Det är här därför själva konfrontationen är så pass viktig eftersom det är empirisk data.