De har fått in åtm 100 000kr via GoFundMe som ska gå till en jurist som ska hjälpa dem med inskickad ansökan om verkställighetshinder.
Han är 74 år och har bott här i 24. Arbetat. Skött sig. Får pension både från Sverige och Storbritannien. Känner inte igen sina släktingar i GB längre enligt sonen Carl.
Flyttade till demensboende för knappt ett år sedan.
2021 skickades första ansökan om UT in. Avslag, liksom på ett par till som de har ansökt om efter det. Vården har uttryckt att han för sjuk och att det finns risk för hans liv och hälsa. Oklart om han har intyg från läkare.
20 augusti ska han ut. Det kommer inte att hända säger sonen Carl.
Ja, jösses. Låter snurrigt och omänskligt och varför har han fått avslag på ansökningarna om uppehållstillstånd?
Det här med undantag kan vara svårt, var drar man gränsen. Men låt mannen, George, få stanna för guds skull.
Han har svårt med uppståndelsen och förstår inte riktigt vad som händer, blir trött ich orolig.
https://www.sla.se/nyheter/efter-stodet-nu-far-george-hjalp-av-jurist/
https://www.sla.se/nyheter/george-74-ar-svart-dement-ska-anda-utvisas/