Citat:
Ursprungligen postat av
MeggieCleary
Vad tror du är anledningen till att en del begår våldsdåd när de upplever sig så kränkta att det ”svartnar”?
Handlar det om vissa diagnoser och/eller påverkan från barndomen?
Jag tror att en underskattad faktor bakom vissa mäns våldsbrott är en enorm lättkränkthet. De klarar inte av avvisande, upplevd förödmjukelse eller att förlora kontrollen – inte minst i relation till kvinnor.
Bakom detta kan finnas en djup känsla av underlägsenhet och skam som slår över i raseri. Intressant nog finns det ofta liknande problematik i ursprungsfamiljen: våld, aggressivitet, starka konflikter eller destruktiva sätt att hantera känslor och relationer.
Men där blir orsakssambanden svåra. Vad är arv och vad är miljö? Barn kan både ärva sårbarheter och växa upp med beteenden som de lär sig och normaliserar. Sannolikt handlar det ofta om ett komplicerat samspel mellan genetisk sårbarhet, temperament, uppväxtmiljö och senare erfarenheter.
Det förklarar inte allt våld och ursäktar ingenting. Men för att förstå varför vissa reagerar på avvisande med extrem aggression tror jag att man måste försöka förstå hela den kedjan.