Citat:
Ursprungligen postat av
Bokki89
Ingen har kallat bomber mot civila för försvar och att du måste koka ihop egna lögner för att vinna en poäng visar bara hur svagt ditt case är.
Anledningen till att partiledningen kallar breven för ett misstag är enkel: formuleringarna var klumpiga och flyttade fokus från sakfrågan till inrikespolitisk pajkastning precis som du gör nu och misstaget var formellt och taktiskt och inte moraliskt.
Vänsterpartiets världssyn handlar om att mänskliga rättigheter ska gälla alla även palestinier och den sionistiska ockupationsmakten sätter tusentals civila, inklusive barn, i militärfängelse utan rättegång och det är det systemet breven ville belysa.
Så i stället för att ducka igen: Försvarar du att en stat fängslar människor på obestämd tid utan att ens lägga fram bevis?
Finns gott om palestinakramare som kallar deras terrorism för försvar, vill du debattera seriöst eller?
Jag är ingen extrem försvarare av
Israel
men det är skrattretande att folk som slickar röv på palestinier, ömkar för dom och alla arabländer där det inte förekommer ens antydan till humanitet demokrati eller anständighet
kräver perfektion av en stat som är omgiven av folk som vill förgöra dom.
Vänsterpartiet har en extrem syn på rättigheter som bara gäller de mest kriminella
och oärliga folkslagen , ju sämre folk desto högre skriker V
Dom har genom historien alltid stöttat de värsta diktaturerna, när det begav sig stöttade dom Stalin och Hitler på samma gång.
Du låter som ett obildat indoktrinerat barn.