Citat:
Ursprungligen postat av
Tom.Of.Finland
Jag har alltid undrat varför höginkomsttagare ska alltid bli behandlad som skit. Det är alltid deras fel och så fort alla får det bättre så gnälls det på att höginkomsttagare har fått det bättre.
Hur kan detta jagande och jagande emot folk som har 40k eller mer, vara accepterat.
Varför är det så att om man är låginkomsttagare så ska man alltid få sin vilja fram och man ska alltid få sitt gnäll i tidningen upptryckt i folks ansikte och arslen.
Jag tycker att det är ett hyckleri att man aldrig kan se något fel på låginkomsttagaren. Typ som denna är skuldfri och har aldrig gjort något fel.
Jag kan tycka att låginkomsttagare ska acceptera verkligheten och sluta gnälla. Låginkomsttagare ska inse att dom har det jäkligt bra i Sverige. Dom kunde vara ett brunt arsle som tvättar tomma burkar på gatan i Pakistan för att sedan sälja dom till en återvinningscentral för där efter att göra vapen.
Varför?
Vänstern/Socialdemokraterna har styrt Sverige i över 60 år. Vänsterns/Socialdemokraternas världsbild genomsyrar Sverige.
1932–1976: Partiet styrde landet oavbrutet i 44 år, med endast ett kort avbrott sommaren 1936.
1982–1991: En ny lång period vid makten under 1980-talet.
1994–2006: Styrde under hela tolv år runt millennieskiftet.
2014–2022: Styrde under Löfven- och Andersson-regeringarna fram till regeringsskiftet hösten 2022
Anders Borg beskrev vänsterns och högerns olika utblick för ett par dagar sedan i DN.
Höhern: Arbete, investeringar och produktivitet står i centrum och skapar tillväxt
Vänstern: Högre skatter, större bidrag och kortare arbetstid står i centrum och skapar tillväxt
Som vänstern/Socialdemokraterna ser det, så behövs inte rika människor i ett samhälle.
LÄS:
Vänsterpartiet vill höja skatten för att öka tillväxten
När andra partier ser värdet av stabila statsfinanser, sparande och privata investeringar vill Vänsterpartiet att staten skapar tillväxt genom offentliga utgifter.
Smedjans Henrik Dalgard har träffat partiets ekonomiskpolitiska talesperson Ida Gabrielsson för ett samtal om ekonomi och ideologi.
https://timbro.se/smedjan/vansterpartiets-vill-hoja-skatten-for-att-oka-tillvaxten/