Citat:
Ursprungligen postat av
sykkelpump
"Bergakungen" är sansad i sin retorik och verkar betydligt mer kunnig och verklighetsförankrad. Så jag skulle hellre välja honom som trovärdig källa till vad som är rimligt.

Det finns, vågar jag lova, andra källor till marin verklighet i tråden.
Ett av problemen är att det som förefaller rimligt och rätt för en landkrabba (som relaterar säkerhet till landtrafik) stämmer bara till del på trafik till sjöss. I delar kan man göra liknelser, men de med landtrafik som referens kan sällan föreställa sig en km-bred väg, där det är tillåtet att köra litet som man vill, men med uppsikt.
I saken handlar det också om praxis (hur brukar yrkesfolk med gott omdöme göra?), tillåtande men samtidigt strikta regler, klok tillämpning och vaksamhet mot överraskningar, väder och vind, tjocka, storm och drivis.
"Hur man gör på sjön" och "praktiska begränsningar på upptäcktsmöjligheter" är det många som har haft synpunkter på. Det får man ha. Att värdera dem gör man ju på eget ansvar och efter eget omdöme.