Citat:
Ursprungligen postat av
Rumpkorven
Bäst politik? De kan ju inte klaga på att "män slår kvinnor" och "män våldtar kvinnor" om de samtidigt röstar på partier som vill ta in fler av dessa "män".
Klart som tusan vi klagar!!! Män slår och våldtar vare sig de är sk svennar eller av utländsk härkomst. Vad är det ni inte fattar med det?? Då får vi inte klaga om vi röstar på "fel" parti enligt ditt påstående. Då kan alla våldta alla kvinnor om de röstar på "fel" parti enlig dig? Kvinnor kanske vill bli våldtagna enligt ditt resonemang?
Kvinnor vill ha välfärd för så många som möjligt. Barn, människor mitt i livet och äldre. Vi vill ha tak över huvudet, mat för dagen, bra lön, utbildning och en partner som fattar nåt. Finns det ingen partner som fattar nåt vill vi klara oss själva, styra våra liv.
Insnöat, konservativt till blåbrunhet och livrädda för "dessa män" är vad ditt resonemang är.
Det vore bättre om kvinnorna fick styra världen istället för maktgalna gubbar.
Alla sexualbrott ska straffas hårt, vare sig man är svenne eller av utländsk härkomst. ALLA!
Allt förtryck av kvinnor ska bestraffas. Det gäller även tillmälen och okvädningsord. Det måste upprättas en respekt för kvinnor, den respekten finns inte idag.
Inte alla män.... nej, men alldeles för många.
Så fundera över resonemanget ni för här i tråden.