Citat:
Ursprungligen postat av
Perkulatorkaffe
Dock: När man börjar räkna på det inser man att en "tidskapsel" skulle varit ren förlustaffär. Har man inte nån kåk eller stuga blir det att hyra in sig. Även billigast tänkbara 20 kvadrat i någon nerstängd industrihåla i Bergslagen någonstans eller i typ Västernorrland skulle dragit 800-1000 spänn i månaden i trettio år, säg 10 000 om året och 300 000 för att föra tidskapseln från dåtid till nutid.
I utgift. Räknar man mot att ha pengarna på en vanlig sketen indexfond med låg avgift är det åtminstone någon miljon.
Den enda lösning jag ser är någon form av "skattgömma" i en grusås bortom ära och redlighet. Gräva ner skiten i plastlådor eller kanske under en plastbåt. Dock på tok för mycket jobb för att vara realistiskt.
Du har räknat helt rätt. Det är bland annat förvaringen som gör att kalkylen inte håller, inte på långa vägar.
Och värdeutvecklingen är ganska kass.
Om jag kollar på blocket nu, så ligger de dyraste veteranmopederna på ca 50000 kronor, inte mer. Det är Puch-mopeder från tidigt 1970-tal i utställningsskick. En sådan kostade förmodligen inte under 1000 kronor när den var ny.
Hade man satt samma pengar en helt vanlig aktie, till exempel Ericsson, 1970 så hade man haft fem eller tio gånger så mycket pengar idag.
Det är väldigt svårt att tjäna mer pengar på att köpa och spara prylar under många år, jämfört med att bara lägga in pengarna på börsen. Objektet måste i så fall vara väldigt speciellt. Och det gäller att det finns rätt sorts köpare, med mycket pengar, när objektet så småningom ska säljas.
Räknar man in kostnader för förvaring, försäkring, underhåll så blir det helt uppenbart att veteranfordon inte är någon ekonomisk vinstaffär.
Att förvara föremål under lång tid är svårt och dyrt. Luftfuktighet, damm, skadedjur, mm, kostar pengar att kontrollera.