Citat:
Ursprungligen postat av
hakro807
Fast det blir ju lika vansinnigt om man får full ekonomisk ersättning för sina direkta och indirekta kostnader för barnet samtidigt som man också får den fulla glädjen av att se sitt barn växa upp och man får barnets stöd under ålderdomen.
Vansinniga är att flesta kostnaderna för att ha barn privatiseras, medan värdet av att det produceras nya generationer socialiseras. Även barnlösa får ta del av värdet att nya arbetare finansierar deras pensioner, bemannar sjukvården, producerar varor och tjänster de kan konsumera, jobbar i företag så att värdet på pensionärens aktier/fonder upprätthålls.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Fast det kan man ju inte förvänta sig heller, att det ska vara en full kompensation. Lika lite som man kan förvänta sig att barnbidraget ska täcka alla kostnader för barnet löpande under uppväxten. Men det är en liten hjälp i alla fall, som kan vara avgörande när en familj funderar på om de vill ha ett barn till.
Överhuvudtaget tror jag att alla åtgärder för att stimulera barnafödande, borde koncentreras på att få folk att skaffa det TREDJE barnet. För det är där man kan påverka mest. De som inte vill ha barn vill inte, och de som skaffar bara ett har oftast sina väldigt speciella egoistiska skäl. Dessa går inte att påverka med ekonomiska styrmedel. På samma sätt kommer de som skaffar fyra barn eller fler nästan alltid att göra det oavsett allt annat, för att det handlar om att det ger status i klanen att föda sin man många söner.
Men just när det står och väger mellan två/tre barn, som det gör för väldigt många barnfamiljer - så kan det vara någon ekonomisk morot som får det att tippa över till "äh, vi satsar på en liten trea!"
Politiken straffar den som skaffar barn. Medan den som inte skaffar barn gynnas.
Den som ej skaffar barn behöver endast i liten utsträckning betala för den nya generationen (skatt som finansierar skolor exempelvis). Men får som pensionär full tillgång till värdet av att det skapas nya generationer. Samtidigt som föräldern inte bara ska betala skatt som finansierar skolor och annat som rör barn, utan även bära alla andra kostnader (i form av tid, pengar, energi) förenade med att uppfostra barn. Kanske till den utsträckning att karriären blir lidande och man därmed har mindre pensionsrätt till framtida generationens inbetalningar jämfört med den som ej var med och skapade nya generationer.
Eftersom människor svarar på ekonomiska incitament så tynger politiken ner barnafödandet.
Så varför ska den barnlöse på ålderns höst kompenseras fullt ut för sin barnlöshet genom att få ta del av det välstånd andras nu vuxna barn genererar? Mammor kan ej förvänta sig en full kompensation, men tydligen kan barnlösa det.