2026-08-08, 19:03
  #6889
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Akademiker12
Hej igen, såg just det var 3 bilder längre ner på bilden du skickade dessutom från polisens FUP. Din analys är ju klockren, helt orimligt dra in Gerd så i en lång båge i ladugården. Så uppenbart det är gärningsmannen till första mordet på Tor som gör detta. TACK Dessutom för lite blod för redan spräckt skalle som sagt. Dödandet sker i nästa steg rimligtvis.

Tack själv!
Citera
2026-08-08, 19:06
  #6890
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T34Panzer
Ja han verkar ha gett ett rätt luddigt signalement på dessa båda män…och verkat ovillig att vidareutveckla allteftersom förhören fortsatte…

” Enligt polisen säger 45-åringen att han ska ha sett två stycken män på platsen, men han har valt att beskriva männen sparsamt. De två männen var i medelåldern och lämnade platsen i en Volvo, enligt 45-åringens beskrivning i inledande förhör. Men i senare förhör är mannen förtegen.
I senare förhör vill 45-åringen inte ge någon ytterligare förklaring om de två männen han sett fly från platsen. Enligt förhörsledaren ger han olika beskrivningar av händelseförloppet.”

https://www.expressen.se/nyheter/sverige/mannens-forklaring-om-brattasmordet-horde-skrik/

Det känns för mig helt uppenbart att dessa två mystiska män är rent hittepå.
Precis som i fallen med dubbelmördaren i Mantorp, Edwin Gyllensvaan och de två mystiska gärningsmännen ”Mattias & Elias”…. och Billy Fagerström, Tova Mobergs mördare, och hans hittepåfigur ”Ludde” …. samtliga dessa tre ”Mållgans” var så farliga att både Billy och Edwin hellre riskerade livstid….
Livsfarliga "sagofigurer" finns de gott om .
Tror precis som du att dessa 2 "hitmens" är hans egna hjärnspöken...
Citera
2026-08-08, 19:11
  #6891
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2britter
Men Tors dotter gick ju in i ladan och hittade Tor.Kan inte hon ha klivit i blod som fanns i ladan efter Tor.Hon kanske gick upp i villan sedan med blod på skorna.Hade hon storlek 38?

Nej hon hittade INTE Tor.
Hon hittade Gerd och sprang ut.
Tor hittades långt senare när polisen letade.
Upp till tre eller fyra timmar in i sökandet på gården.
Så det tog en del tid innan Tor hittades.
Citera
2026-08-08, 19:13
  #6892
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Ja precis. Kanske att han redan bestämt vem eller vilka han skulle ha ihjäl.
Lite konstigt att inte lämna några fingeravtryck eller mer dna i slutet av april. Man går väl inte ut på promenad med handskar då. Verkar med hänsyn till detta att det var planerat
Citera
2026-08-08, 19:18
  #6893
Medlem
Spekulationer om straff för den åtalade så blir det inte livstid, med tanke på tiden som gått sen det hände. 14 år skulle jag tro.
Men hur än domen blir kommer den att överklagas till hovrätten. Mitt tips är ändå 14 år.
Citera
2026-08-08, 19:21
  #6894
Medlem
Först nu man börjar förstå vidden av vad denna GM gjort, då jag såg bilderna från FUP som StockholmHolmes skickade. Tror jag läst någonstans att Gerd utsatts för mkt grovt våld i ladugården det är ju ev flera minutrar efter att Tor har dödats med grovt våld. GM borde ha lugnat ner sig däremellan, men icke! Detta är bestialiskt - Borde bli livstid!
Citera
2026-08-08, 19:23
  #6895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tylenol
Polisen säkrade två okända skospår på brottsplatsen och kvinnligt dna på ett tuggummipapper i samband med brottsplatsundersökningen. Ena skoavtrycket var från ett tyskt skomärke som inte såldes i Sverige vid den tidpunkten. Det stämmer inte överens med någon som de vet har vistats där.

De hittades vid brottsplatsundersökningen och ingen har kunnat förklara var de kommit från. Det ena paret var ju ganska speciella skor också.
Vi vet inte när dom avtrycktes, det här inget bevisvärde i en rättegång.
Citera
2026-08-08, 19:35
  #6896
Medlem
Återigen briljant detta StockholmHolmes gör här. Genom att JJ erkänt han drar Gerd in i ladugården visar StockholmHolmes här att han därigenom också påvisar att han är rimligtvis är skyldig till första mordet också, det på Tor, genom att dra kroppen i denna långa bana in i det inre rummet. Det framstår då också som att han är ensam mördare av båda, det är det rimligaste givet den handlingen. Framstår inte som man behöver fundera på om ngn ev kvinnlig medhjälpare med storlek 38 i skor är med. Hon var i så fall troligen endast observatör. Själv tror jag inte hon existerar och att 38 skostorlek inte har med detta att göra.

Citat:
Ursprungligen postat av StockholmHolmes
Skulle vilja hävda att JJ inte bara är rökt i den här rättsprocessen utan också orimligt pantad.

Titta NOGA på de här bilderna (4 st) med blodspåret in i ladan: https://imgur.com/a/6bE3UOU

Som det ser ut är Gärd dragen i en enda kontinuerlig rörelse först in från gårdsplanen där över tröskeln och sedan in runt hörnet in i det inre, större rummet i ladan. Som jag har förstått det så är hon därinne placerad i direkt närhet till den kläd-/tyghög som Tor gömts under.

Läs sedan det här från fredagens Aftonbladet:
"45-åringen säger att han vid tiden för mordet var ute på en långpromenad när han hörde ett bråk. Han såg Gerd liggandes på mage med ett sår i bakhuvudet och två män som gav sig av i en röd Volvo 740. 45-åringen beskriver sen hur han går fram till Gerd, tar tag om hennes fötter eller ben och släpar in henne i en lada, stänger ladudörren och går hem."
Fundera nu på det här:

Så inte nog med att det måste vara en totalt vidrig upplevelse att dra en lealös människa med inslagen skalle en enda millimeter är det här fråga om att göra så med en äldre liten kvinna ett tiotals meter. Hennes huvud släpas efter marken, in över tröskeln och sedan längs golvet och hela tiden rinner blodet och bildar ett så tydligt och brett blodspår, format i en enda lång svepande rörelse. Som det ser ut kan man sluta sig till att Gärds kropp/huvud INTE legat still någonstans i spåret som syns på bilderna för då hade en blodpöl ansamlats där.

För mig tyder detta på att den som drar in henne där utför det hela med fokus, bestämdhet och vetskap om var han vill placera kroppen, vilket visar sig vara i anslutning till där Tor ligger gömd.

Detta tycker jag gör att:

JJ's berättelse om att han

- hör bråk och på avstånd ser två personer slå ihjäl Gärd och fly i bil
- får panik av att kunna bli misstänkt för detta och då
- släpar in Gärd i ladan för att gömma henne om någon skulle råka se honom

är en totalt icke trovärdig berättelse kring sin oskuld.

Skulle någon, mot all världens logik, få en sådan panik och känna det orimliga behovet att gömma en kropp för att man precis bevittnat ett mord, där gärningsmännen flyr, så hade man kunnat tänka att man drog in kroppen precis innanför dörren och stängde den - inte dra in offret långt in i ladan och dessutom bara råka stanna i direkt närhet till ett andra, under jackor gömt, mordoffer.

JJs andra skrivna förklaring, som han visserligen dragit tillbaka, där han skulle blivit beordrad av de två männen att dra in Gärd i ladan är än mer osannolik: det skulle innebära att två kallblodiga mördare som uppenbarligen inte har någon respekt för andras liv istället för att döda ytterligare en person som sett dem på nära håll och kan vittna om vilka de är interagerar med detta vittne och bara sticker iväg i en avslöjad flyktbil…det är så jävla dumt att man nästan vill börja gråta.

Att han dragit till med en sådan alternativ historia, dessutom skriftligt, visar på att han inte går att lita på.

I båda scenariorna han gett så är det för mig inte heller trovärdigt att en som inte är (med)skyldig till dubbelmordet inte skulle hört av sig till polisen eller berättat för någon familjemedlem om det här under alla dessa år.

Min slutsats:

JJ är skyldig till brotten - jag tror att han flöjtade runt i området under sina promenader och kanske snokade för nära gården, Tor konfronterade honom och det blev ett oplanerat yxmord från JJs sida, han fick panik och gömde Tor noggrant och blir påkommen och överraskad av Gärd så i ännu mer panik och med adrenalinet maximerat jagar han efter och slår henne i bakhuvudet på gårdsplanen samt släpar in henne långt in i ladan där han gömt Tor.
__________________
Senast redigerad av Akademiker12 2026-08-08 kl. 19:43.
Citera
2026-08-08, 19:38
  #6897
Medlem
-Dizzy-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tylenol
Polisen säkrade två okända skospår på brottsplatsen och kvinnligt dna på ett tuggummipapper i samband med brottsplatsundersökningen. Ena skoavtrycket var från ett tyskt skomärke som inte såldes i Sverige vid den tidpunkten. Det stämmer inte överens med någon som de vet har vistats där.

De hittades vid brottsplatsundersökningen och ingen har kunnat förklara var de kommit från. Det ena paret var ju ganska speciella skor också.

Det ena paret skor, var ett par som endast är sålda i Tyskland vid den tidpunkten... av ett speciellt märke "Victory"
Citera
2026-08-08, 19:44
  #6898
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Akademiker12
Först nu man börjar förstå vidden av vad denna GM gjort, då jag såg bilderna från FUP som StockholmHolmes skickade. Tror jag läst någonstans att Gerd utsatts för mkt grovt våld i ladugården det är ju ev flera minutrar efter att Tor har dödats med grovt våld. GM borde ha lugnat ner sig däremellan, men icke! Detta är bestialiskt - Borde bli livstid!
Ja förjävligt. Man kan önska att det fanns dödsstraff i Sverige för såna här illdåd.
Citera
2026-08-08, 19:56
  #6899
Medlem
allegragellers avatar
Är det inte lite märkligt att man inte har gjort en forensisk genealogi på det kvinnliga DNA som hittades på tuggummipappret? Känns logiskt att skorna storlek 38 och tuggummipappret hör till en och samma person/kvinna.
Citera
2026-08-08, 19:56
  #6900
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Dizzy-
Det ena paret skor, var ett par som endast är sålda i Tyskland vid den tidpunkten... av ett speciellt märke "Victory"
Och?? Tänker du då att nån tysk har varit där med sina skor?? Hur vet du när dessa fotspår gjordes?? Den åtalade har vidgått att han varit på platsen. Han har nog mycket att berätta i en kommande rättegång om han ska klara sig ut ur det här mordåtalet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in