Citat:
Ursprungligen postat av
slemhinder
Det du i princip säger är att man kan behöva skylla sig själv om man blir mördad av sin partner, om man bråkat med varandra. Tycker inte det låter rimligt faktiskt.
Att partnerbråk kan sluta illa ibland vet vi och i teorin kan det hela handla om ett svartsjukebråk eller liknande under påverkan av alkohol men sen har situationen urartat? Du känns lite småhal när du försöker få det att framstå som att skulden bara ligger hos mannen när ett par grälar och bråkar?
Även MGM har haft skador som kan ha uppkommit vid själva händelsen.
"Det har rapporterats att han hade skador när han greps. Kan du berätta om skadorna?
– Vi har ännu inte fått någon rapport från rättsläkaren som har genomfört kroppsundersökningen av honom. Men det verkar vara förhållandevis ytliga skador"
"– Och som sagt, de skadorna behöver inte ha någonting med den här gärningen att göra. De kan likväl ha uppkommit innan gärningen och också efter"
Källa: Expressen
https://share.google/bIjsVmI90eUsIMVdf
Du måste hålla med om att den mest sannolika förklaringen är att skadorna har uppstått vid händelsen när kvinnan avled.
Citat:
Ursprungligen postat av
slemhinder
Det har framkommit en hel del relevanta uppgifter om hur han betett sig i en tidigare relation.
Nej det har inte framkommit något annat än att han haft ett tvistemål med ett ex gällande en lägenhet vid en separation. Du kan inte börja skuldbelägga honom för detta när det lika gärna kan ha varit exet som ville ha sin vilja fram till varje pris.
Samtidigt borde väl man också titta på hur kvinnan betett sig i tidigare relationer? Alla människor har en historik och den begränsas inte bara till män. Varför var hon singel när hon träffade MGM?