Citat:
Ursprungligen postat av
Kapten-Boom
Har en bekant som gifte sig rätt nyligen, känner inte honom sådär jättebra men träffats ett par gånger.
Tydligen tog både han och tjejen dubbla efternamn, alltså sitt eget + partnerns. Så om han hette Olof Svensson och hon Erika Stensund så heter de nu alltså Olof Svensson Stensund och Erika Svensson Stensund.
Tycker det är sjukt larvigt, vad fan är detta för nytt modetrams? Är syftet att det ska vara så rättvist som möjligt, om ingen behövt "ge upp" sitt tidigare efternamn? Man har ju hört om kvinnor som tar dubbla efternamn och även om "män" som byter till kvinnans efternamn men detta var fan något nytt.
Är det inte fortfarande "orättvist" om killen har ett mansnamn och tjejen ett kvinnonamn? Varför bytte de inte båda till könsneutrala namn i samma veva?
Om du verkligen undrar så fråga honom. "Hörru, jag är så nyfiken så jag måste bara fråga, ursäkta om detta är privat eller så för er. Men jag undrar varför ni bestämde er för att ta bådas namn? Är det nån modegrej eller nån feministgrej"?
Förhoppningsvis får du då svaret, och slipper därefter undra mer.
Förhoppningsvis är då svaret något i stil med "nä det beror bara på att Stensund låter så fint och hans farfar vill absolut inte att namnet Svensson försvinner ur släkten, så vi körde dubbelt helt enkelt, så blir det lättare för gamla kompisar att hålla kontakten med oss båda via X och sånt också".
Men om svaret blir "jag tänder på female supremacy så jag ville heta hennes namn, jag blir kåt när hon kissar mig i munnen också" så får du helt enkelt acceptera det, det är ju trots allt deras val och inte ditt. Så fråga inte det du inte vill höra svaret på.