2026-08-08, 10:27
  #265
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Rysslands syfte är att förhindra att vapen och bränsle strömmar in i Ukraina. Det är svårt att föreställa sig att de vill starta någon ny konflikthärd medan kriget i Ukraina fortfarande pågår- tvärtom framstår det som mest troligt att det är Ukraina och Västeuropa som är desperata att hitta på något mot Ryssland men få det att se ut som att det är Ryssland som startar det.

Det är väl det desperata argumentet från dina allierade i Ryssland som sprids att det är hemska EU och västeuropa som startat allting. Ryssland med Putin är änglar som bara vill ha lugn och ro.
Citera
2026-08-08, 10:42
  #266
Medlem
Logique88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Newton555
Stor rysk militär seger? De förlorar 30 000 soldater i månaden, och måste nu tvångsrekrytera. Tråden om Rysslands invasion i Ukraina bevisar deras stora misslyckande.
30 000 personer i månaden låter väldigt högt. Var har du fått den siffran ifrån?
Citera
2026-08-08, 10:47
  #267
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Det är väl det desperata argumentet från dina allierade i Ryssland som sprids att det är hemska EU och västeuropa som startat allting. Ryssland med Putin är änglar som bara vill ha lugn och ro.

Inte alls... Det handlar inte om att måla upp någon som änglar, utan om att analysera militära incitament, försörjningslinjer och parternas faktiska situation just nu. Det är en ren strategisk analys, inget annat. Vi såg de även 1914 ett avsevärt mindre attentat i Bosnien ledde via allianssystem och en rad misstolkningar till att hela Europa drogs in i det Första världskriget. Inget land ville egentligen ha ett storkrig från början, men alla kände sig tvingade att agera snabbt och kraftfullt för att inte verka svaga.
Citera
2026-08-08, 10:47
  #268
Medlem
Att folk ens orkar spekulera.
Nej Ryssland kommer inte attackera NATO.
Nej NATO planerar inte en falseflagg mot Ryssland.
Citera
2026-08-08, 11:20
  #269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Comitium
Ja det börjar vända för Ukraina till det sämre. Det ser mycket illa ut nu för Ukraina när de saknar luftförsvar mot de ryska bombningarna av bl.a. Kiev.

Det hjälper knappast Ryssland att vinna kriget med att bomba bostadshus i Kiev o andra städer. Ukraina har lite bättre och mer logisk strategi.
Citera
2026-08-08, 11:20
  #270
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Logique88
30 000 personer i månaden låter väldigt högt. Var har du fått den siffran ifrån?
Projektion för det är ingen som har exakta siffror. Vad man kan tex. se är att utväxlingen av döda soldater mellan Ukraina och Ryssland är till Rysslands fördel. Ukraina jagar män på gatan och vi ser dagligen en massa filmer om det tagna av ukrainare och nu kräver Kiev att EU ska skicka tillbaka männen som tidigare flydde. Även kyrkogårdarna växer och vi ser inget liknande i Ryssland där frivilliga numera ansluter efter mobiliseringen 2022. Sedan har vi ukrainska amputeringar som ligger i nivå med första världskriget. Lägg till vapen som missiler, glidbomber, drönare och granater som Ryssland har många fler av och se sedan de samhällen och städer Ryssland tar över.

Var och en kan i ro och med logik bilda sin egen uppfattning om antalet döda på varje sida.

Russia and Ukraine exchange more than 1,000 soldiers' bodies
https://www.bbc.com/news/articles/cg7ed4rp7x5o

Russia and Ukraine Exchange Nearly 1K Bodies of Killed Soldiers
https://www.themoscowtimes.com/2025/04/18/russia-and-ukraine-exchange-nearly-1k-bodies-of-killed-soldiers-a88794

EU will exclude fighting-age men from Ukraine refugee scheme
https://www.politico.eu/article/eu-exclude-fighting-age-men-ukraine-refugee-scheme/

How Ukraine's TCK Mobilisation Units go after draft dodgers | DW News
https://youtu.be/L4tQylc1nuY?si=WBNR6nZ3IJD6eBVh

Ukraine’s War Toll Grows: Lviv Runs Out of Military Burial Space | APT
https://youtu.be/koQFn6zSZzE?si=PS5t8iN33Jw1hBwA

Postcard from The Field of Mars - a war cemetery in wartime
https://youtu.be/vWexRlGFMdo?si=kUMXb2AvvSj5iJnh

In Ukraine, Amputations Already Evoke Scale of World War I
Tens of thousands estimated to have lost limbs since the start of the war, a toll not seen in recent armed conflicts in the West
https://www.wsj.com/world/europe/in-ukraine-a-surge-in-amputations-reveals-the-human-cost-of-russias-war-d0bca320

En massa länkar för alla som kallar detta lögn!
Citera
2026-08-08, 11:27
  #271
Medlem
DoedaMinHunds avatar
Lite krig låter bra. Då skickar vi abdi, mustafa och vad fan nu alla heter som vi importerat Någon nytta för landet ska de allt göra.
Citera
2026-08-08, 11:35
  #272
Medlem
Kriget har ju eskalerat och jag tänker att den enda chansen att Ryssland och NATO hamnar i ett direkt krig är antingen att Ukraina är på väg att kollapsa och NATO känner att dom måste kliva in, eller att Ryssland ser att attackerna inne i Ryssland kommer att sänka ekonomin totalt i längden och deras enda chans är att attackera dom som stödjer Ukraina för att få dom att sluta med det, men då måste det vara enorma attacker som slår ut dessa nationer annars får det ju motsatt effekt, alltså kärnvapen. Känns inte alls troligt.

Ryssland måste till varje pris undvika att hamna i konflikt med NATO så har svårt att tro att dom tar risken att "testa" NATO. Putin sitter vid långbord vid möten under Covid 19 givetvis vill han inte riskera krig mot NATO.

Börjar något av länderna närma sig kollapsen? För mig som försöker skaffa mig någon form av info och sålla bland propagandan om läget är det otroligt svårt att avgöra. Ibland känns det som att Ukraina kommer att förlora, ibland precis tvärtom. Det ser ut som att det är status quo på fältet Ryssland tar mark ibland, Ukraina tar tillbaka mark ibland. Det smäller samtidigt rejält i Moskva ena natten och nästa natt i Kiev. Min känsla är att båda länderna har ganska stora problem just nu men att dom båda kan slåss ett tag till halvår eller många år, fan vet.
Citera
2026-08-08, 12:24
  #273
Medlem
Det låter som överdrifter och vapenskrammel i vanlig ordning .
Citera
2026-08-08, 12:39
  #274
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Flera försöker dribbla bort debatten genom att dra in nån form av ryss-skräck. Det är inte skräck utan fullt logisk oro över en totalt oberäknelig "granne" som saknar de flesta spärrar och som har en historik som gör att vem som helst bör vara på sin vakt. Förstår inte varför detta är så otroligt märkligt
För er som vill fördjupa er, läs:
”Tsaren i egen hög person - hur Vladimir Putin lutade oss alla”
Författare: Roman Badanin och Michail Rubin, grävande journalister.
Citera
2026-08-08, 12:43
  #275
Medlem
John.Walkers avatar
Genom att Ryssland eskalerar och attackerar Nato. Ställs världen inför rejält kärnvapen hot från Ryssland. Då kommer alla försöka trappa ner och sätta sig vid bordet.

Eskalering till utrotningsnivå är ett sätt att avsluta kriget.
Citera
2026-08-08, 12:48
  #276
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Batagare
Ryssland är en militär dvärg jämfört med Nato. Det är bara käft på Ryssen, som på 4,5 år inte klarat av att besegra ett fattigt grannland.
Men i ärlighetens namn så hade ryssfan vunnit för länge sedan om inte europa med sina allierade bistått med vapen och kunskap. Trots att det är obehagligt så måste man vara sann.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in