Citat:
Ursprungligen postat av
knarkmamma
Det fetade är sant. Och då ska vi även komma ihåg att många av industrijobben har mycket bättre social och organisatorisk arbetsmiljö med mera än många låglöneyrken inom offentlig sektor. Skyddsombudens roll är i regel också mer respekterad inom industrin än inom exempelvis äldreomsorgen.
Problemet är att offentlig sektor bärs upp av kvinnors dåliga samvete. Och så har det varit länge. Om vi jämför industrin och vården; om en anställd inom industrin har jobbat 10 timmar och chefen säger i arbetspassets slut "ojdå, Petter kom inte in idag, så du måste stanna och ta nästa skift också" och om detta hände oftare och oftare tills det sattes in i system hade någon eller flera protesterat ljudligt. Och det "värsta" som hade kunnat hända om någon sa "nej tack, jag kan inte ställa upp" är att produktionen minskat eller legat nere.
Jämfört med vården där man hela tiden har "ja... om inte jag jobbar ett pass till så kanske patienter dör och mina kollegor får springa fortare" i bakhuvudet. Och att personal inom vården bryter mot arbetstidslagen, veckovila och dygnsvila, händer hela tiden. Varje dag. Regioner betalar viten efter viten för att dom brutit mot detta. Eller arbetsplatser som tillämpar direkt hälsofarlig schemaläggning som ALDRIG hade accepterats inom industrin. Fast man vet att det är ohälsosamt då den anställde får noll återhämtning. Eller minutstyrningen inom hemtjänsten, där det på minuten är beräknat hur länge du får vara hos en brukare, och sen ska du ta dig på 2 minuter till nästa brukare som är fyra kilometer därifrån. Och dom här jobben utförs med en enorm konstant samvetsstress hos personalen.
Problemet med jobben inom offentlig sektor med pissarbetsmiljö, pissvillkor och pisslöner är att en majoritet av svenska befolkningen under 20 år röstat för skattesänkningar. (Att folk sen har mage att gnälla på att saker och ting inte fungerar, men det är en annan diskussion).
Om de anställda inom offentlig sektor organiserat sig på riktigt, där har du kraften i en del av arbetarklassen idag. Problemet är bara att om dom väl gör det och börjar sätta ner foten kring sin arbetsmiljö, schemaläggning, inhopp, pusslande osv (för det är inte lönen som är huvudproblemet där, visst, många förtjänar bättre betalt, men prio ett för dom yrkena är bättre arbetsmiljö, fler kollegor, och mer makt över sin arbetssituation). Då kommer patienter och brukare fara illa och i värsta fall dö. Det är just därför dom inte organiserar sig och börjar protestera. (Att kommuner och regioner är väl medvetna om detta gör det ännu fulare, det är också därför arbetsgivare kunnat pressa situationen så långt åt fel håll).
Exakt så. Offentlig sektor bärs upp av ett strukturellt gisslantagande.
Inom industrin stannar ett löpande band om villkoren blir för jävliga, och det kostar ägaren pengar. Inom vården stannar ett hjärta och det kostar undersköterskan hennes samvete. Regionerna vet om detta och utnyttjar kvinnoackordet maximalt.
Systemet är byggt på att personalen bryter mot sina egna gränser för att rädda brukarna. Skattesänkningar och privatiseringshets har skurit bort all marginal, och priset betalas i utbrända kroppar och förstörd hälsa hos dem på golvet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Favoritgame
Fast arbetare inom kritisk automatisering brukar ha bra arbetsvillkor och löner. Krånglar man för mycket finns alltid risk för ytterliggare rationaliseringar eller att verksamheten flyttar.
Tror du glömmer bort att byråkratin också skapar en massa jobb åt väljarna som efterfrågas, ganska få som är lämpade för fabriksjobb eller har lust att jobba där.
Det finns ju ändå en massa kooperativa företag, offentlig verksamhet som mer eller mindre styrs av de anställda. Detta verkar fungera bättre inom mer förutsägbara verksamheter som polis, militären, politiken, vård, skola och infrastruktur och bedrivs ju till stor del därifrån.
Det är väl mer inom kunskapskrävande och snabbt föränderliga områden där det privata visat sig vara mer livskraftigt?
Kooperativ krossar vanliga aktiebolag i branscher där människor och kompetens är huvudsaken som konsultbolag, IT, vård, hantverk och lokal produktion. Där är kapitalkravet lågt, personalomsättningen sjunker, och arbetarna delar på hela vinsten istället för att föda en passiv aktieägare. De överlever dessutom kriser betydligt bättre.
Där kooperativ kämpar är i extremt kapitalkrävande eller spekulativa branscher, som chipfabriker eller riskfyllda tech-startups. Arbetarkooperativ riskerar de anställdas egna försörjning och trygghet, vilket gör dem naturligt mer riskmedvetna. Eftersom banker är restriktiva mot kooperativ och traditíonella riskkapitalister kräver rösträtt och aktier som motprestation, slår kooperativ snabbt i finansieringstaket.
Citat:
Ursprungligen postat av
45Lokar
För att topparna i fackförbunden äter o dricker med politikerna.
Hand i hand hoppar de runt. Varför skulle de bry sig om arbetarna?
Det viktiga är att man bedriver lyxkrogar och knepiga semesteranläggningar utomlands.
Som topparna kan besöka då, inte vanliga medlemmar.
När fackpampar lyfter direktörslöner, minglar i Almedalen och har klippkort på lyxkrogar för medlemmarnas avgifter tappar de helt kontakten med golvet. De blir en del av det etablissemang de ska förhandla mot. Istället för att använda fackens mångmiljardfonder och strejkkassor till reell strid, blir prio ett att bevara sin egen makt och relation till politiken.
Lösningen är dock inte att skrota facket och lämna fältet helt fritt åt arbetsgivarna, utan att medlemmarna ställer krav, rensar ut pampväldet och tvingar fram medlemsstyrda, stridbara fackföreningar igen."
Gå på medlemsmötena och använd rösträtten
Kräv medlemsomröstningar vid avtal
Bygg gräsrotsnätverk på arbetsplatserna
Välj ombud från golvet istället för karriärister
Byråkratin lever på att medlemmarna sitter hemma och knyter näven i fickan. Vill man ha ett stridbart fack måste man storma medlemsmötena och tvinga ledningen att göra sitt jobb eller byta ut dem.