Citat:
Ursprungligen postat av
Bimbodeluxe
Då var då och migrationspakten är nu.
Tror du att den överlever eller ens följs om Spanien eller Grekland öppnar gränserna och sedan fördelas de invällande utifrån befolkningsmängd?
Fördelen med denna pakt är att vi får solidariskt ett antal, dvs proportionerligt och inte som 2015 när danskarna sket i Dublinöverenskommelsen och skjutsade alla till Öresundståget. Det finns en tydlig process som alla skall följa.
Bla måste man identifiera den asylsökande.
Läser man det finstilta är pakten striktare än det som.tillämpade av såsse-empe idioterna innan de fick bygga sina jävla murar och gråta sina skenheliga tårar.
Samtidigt är det rimligt att vi hjälper länder som Spanien och Grekland, men bara om de tar ansvar. Inte som vänsterpuckot Sanchez. Annars spricker EU. Den gäller dessutom inte retroaktivt. Det vistas minst en halv miljon illegalt i Spanien som bara väntar på amnesti så de kan åka norrut.
Värre blir nya EU budgeten.