Citat:
Ursprungligen postat av
ZilverZodde
Fartyget hade bara kapten å lots på bryggan, trots att OCKSÅ utkik hade varit synnerligen nödvändigt. Säkert en av punkterna kapten har svårt att forklara
Sjöfart är ju knepigt eftersom det inte finns något typgodkännande som för t.ex. bilar eller flygplan.
Om man t.ex. har en konstruktion som ser helt vanvettig ut för en lekman - en lyftkran på fördäck som skymmer sikten från bryggan - så finns det inget som automatik stoppar fartyget från trafik. Det är upp till fartygets befälhavare att bedöma om han kan framföra fartyget säkert under de förhållanden som råder.
I detta fall tror jag vi alla tittar på bilderna på
Misja Verde med sin förhållandevis låga brygga relativt förskeppet, det senare belamrat med ett åbäke till kran och kraftig förmast, och undra hur de tänkte sig ha tillräcklig uppsikt i svenska och norska vatten nerlusade med fritidsbåtar. Men, och detta är grejen, det är befälhavarens uppgift att bedöma om han kan trafikera dessa vatten säkert vid given fart. Om han märker att ”kranjäveln skymmer ju sikten fullständigt”, då får han kommendera utkik, sänka farten eller både och.
Det gjorde han inte.