Citat:
Ursprungligen postat av
Imnsho
Finns en hel del amerikanska YT-kanaler där dom åker runt i Appalacherna och sydstaterna och dokumenterar förfallet. Väldigt intressant.
En svensk version av det samma vore guld. Inte pga något sensationssökande "sparka-neråt", utan för att riktigt ingående illustrera "utmaningarna" vi har med kombinationerna av bidragsbabbar och viljelösa ursvenskar.
Har själv pendlat mycket genom Bergslagen när jag jobbade (är numera pensionär). Redan då, innan blatteinvasionen peakade, var det deprimerande att se hålor som Munkfors, Molkom, Hällefors, Fagersta, Grängesberg m.m. Frågan är om inte Filipstad ändå tar priset. Ångest!!
Intressant iakttagelse -ja flera av dessa verkar ju nästan som vilda västern-städer i det att de växt ut snabbt när de industrialiserades o blev beroende av en enda stor arbetsgivare som när den stängde o drog t låglöneländer drog ur proppen. Tänker att det liknar guldrushstäder o som du säger, rostbältet i Amerika.
Samma utveckling hör man ju om i norra Frankrike , Belgien o Tyskland fast dessa städer kanske räddas av en större befolkningsmängd?
Synd att dessa städer inte längre har en lika driftig entreprenör som Karl IX! Han var en hårdhänt typ men han fick fart på Bergslagen o grundade ju flera av städerna, bland annat Filipstad ( om jag ej minns helt på tok!).
Det är på sätt o vis riktigt synd att inte det digitala arbetssättet har slagit igenom mer än vad det gjort för jag tänker att flera av dessa samhällen åter skulle kunna bli pärlor om de befolkades med folk med arbete så att skatteunderlaget förbättrades markant o behovet av service och butiker skulle öka. Men knepigt nog kanske just service o levande ställen m handel måste komma först för att just locka digitaliserade storstadsbor? Hönan o ägget…
Nå planerar i alla fall att ta mig åt västra Västmanland o trakterna norr om Örebro senare i sommar, ska bli intressant o troligen sorgligt.