Citat:
Ursprungligen postat av
vedbod
Det var i år och handlade om ung mestadels ljus personal, både tjejer och killar med gulblå kläder som upplevdes möta varandra istället för kunder i korridoren strax efter öppning vid 10.
Några utav personalen diskuterade sommarprat medans andra fastnade ingående kring detalj i varuhuset. Vid utcheckningen för app stod en kille med 0 kunder och en annan vid andra självutcheckningen som hade lite mer aktivitet medans en mörk man från Samhall skötte städning med städmaskin.
Ikea var skrivet som stiftelse i Lichtenstein med låg eller ingen skatt enligt dokumentär på SVT jag kollade på i början av 10-talet.
Att ungdomar kommer in i arbetslivet är bra men har den låga skatten öppnat upp så pengar kan användas för att skapa jobb som inte behövs?
Nej, inte på mindre företag. Fortfarande för dyrt att anställa för många.
Men om så var fallet, hade det varit en dålig sak?