2026-08-04, 15:59
  #99505
Medlem
Dalulvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
Det är uppenbart för de som klarar av att läsa och tänka bara lite att SE var inne på Bohemia strax efter att polisen sprungit in i gränden.

Jag vet att detta är lite för komplicerat för dig att ta in.

Ja, det är svårt att ta in, eftersom det är en ren fantasi. Det finns en observation av ett par, senare en man, senare ev CP, i anslutning till händelsen. Det finns en person känd som en livräddare, som är in "efteråt", vad nu det innebär. Efter att RR varskott alla runt 23:45? Inget tyder på att SE var in på Bohemia kl. 23:25. Enligt egen utsago hade han bråttom till tåget ... Vad har du för bevis för att SE var in just då?
Citera
2026-08-04, 16:01
  #99506
Medlem
Lebels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballalaila
Det är du som är Filtersvansen U, du kommenterar ju inget annat.

Ja ALLA vet att HO sa att SE lämnade 23.20, halvannan minut innan mordet. Kan ha varit tidigare också såklart, det finns en obekräftad uppgift att SE stämlade ut 23.19. Tex.
Finns inget kvitto, men bara en sån sak.

LL och JA.. kunde inte dom bara åkt hem, duschat och lagt sig att sova.. hur mycket bättre hadde inte det varit.

Skönt att du slipper oroa dig mer.

Varför Stig Engström stämplade ut 23.20
Citera
2026-08-04, 16:01
  #99507
Medlem
Kjamfossftws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
Hur många män fanns i SGs sällskap?

Du verkar vara en som tror att någon automatiskt blir mördare om du tycker att de ljuger eller om du tycker de är mördaren helt utan konkreta bevis?

Nej inte alls.
Citera
2026-08-04, 16:06
  #99508
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kjamfossftw
Nej inte alls.

Gäller de bara de som du väljer ut med din magkänsla?

Då noterar jag det.
Citera
2026-08-04, 16:06
  #99509
Medlem
Thurizas-09s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
JÅS hörs på LAC-bandet, och beskrivs ingående av JA flera gånger. JA försökte till och med peka ut honom. Det finns inga beskrivningar av SE som en av personerna kvar på mordplatsen.

LP var chockad, JÅS hade dålig syn och de i bilen med AH lyssnade på hög musik. Deras förmåga att uppfatta GM var därmed påverkad, inte bara av motljus.

Läst fel inlägg? Nästan inget du skriver handlar om det inlägg du citerade.

Men okej. Det är naturligtvis så. Det till synes sansade vittnet Andersson begav sig till den stundande fotokonfrontationen tänkandes "nu fan skall jag peka ut den där jobbiga, störande jävla skäggtomten så det bara sjunger om det!.

Säkert är det så. Eller så är det som i den verkliga världen. Andersson uppgav helt enkelt vilka personer han kände igen på de foton som förevisades.

Fru Palmes besktivning är klar och tydlig och understödjs i detalj av både Johansson och Svensson.

Svensson såg dåligt? Utan glasögon möjligtvis, eller försöker du påskina att han hade en usel optiker?

Så han kör hela vägen från Malmö, ger en klar, tydlig och detaljrik redogörelse över sina iaktagelser, som vida överträffar de flesta vittnen, men ser dåligt? Börjar ärligt talat närma sig den absoluta bottennivån nu med sådana usla, ogrundade påfund till invändningar.

Anna Hage gör sin observation på väg ut ur bilen. Men ja, då fastslår vi att musiken gjorde att hon uppfattade en jacka och mörkt hår utan huvudbonad, emedan hon egentligen såg en keps, rock och en handlovväska. Då var det utrett och vilar på ett synnerligen tungt underlag.

Vittnena svarade i förhör på polisens frågor, de satt inte egenhändigt och på eget bevåg babblandes om andra personer på platsen. Hur mycket du än vill tro det.

Det finns dessutom andra personer som "saknas" på samma sätt.

Engströms påstådda osynlighet uppvägs av de detaljrika, korrekta observationer han anför.

Uppslag Skandiamannen sjunker allt djupare ner i dyn...
Citera
2026-08-04, 16:10
  #99510
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lebel
Skönt att du slipper oroa dig mer.

Varför Stig Engström stämplade ut 23.20

Åh förlåt Lebel, alla utom du vet att Engström stämplade ut 23.19.

Så, då var det utrett!
Citera
2026-08-04, 16:16
  #99511
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
LL parkerade ovanför HJ, jämsides med Dekorima. Frågan är om HJ kunde se ända bort till trappen.

Tänkte mest på situationen före u-svängen. Om AD står framför LL, som JA säger, var är då HJ. Om han inte redan har passerat korsningen ...

AD kör in och ställer på i södergående och är inte alls med bilen på den östra sidan inledningsvis. (Men svänger över dit i senare skede)

LL gör sin u-sväng först (framför) HJ som svänger efter...

Och ja, ser nu att jag skrev fel tidigare..

HJ ställer sig i Tunnelgatans riktning. (Läs det han säger i sitt förhör. "att han typ uppfattar sig se att GM tar några steg i trappan.)
LL framför vid Dekorima
Och framför LL ställer sig JÅS.

AD och BP står med sina bilar på andra sidan.
IM åker ju i princip direkt då hans kamrater hoppat in i bilen.
Citera
2026-08-04, 16:21
  #99512
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
JÅS hörs på LAC-bandet, och beskrivs ingående av JA flera gånger. JA försökte till och med peka ut honom. Det finns inga beskrivningar av SE som en av personerna kvar på mordplatsen.

LP var chockad, JÅS hade dålig syn och de i bilen med AH lyssnade på hög musik. Deras förmåga att uppfatta GM var därmed påverkad, inte bara av motljus.
MOP enligt Dalulven:

- JÅS såg så dåligt att han behövde en vit käpp, men Trafiksäkerhetsverket hade gett honom speciallicens för att köra bil ändå.

- LP var så chockad så hon inte kunde se något alls sekunderna efter mordet. LP blev chockad medan hon trodde att barnen lekte med smällare. Inte senare.

- I bilen där AH satt spelades så hög musik att det knappt gick att se ut genom rutorna. Alternativt var musiken så hög att synnerven klämdes ihop och orsakade tillfällig blindhet av musiken.



Edit:
Dalulven har börjat arrangera om däckstolarna på den sjunkande atlantångaren "Den osänkbara vuxensagan GM-SE". Allt medan orkestern ('The Titanics') spelar "Närmare gud, till dig" så högt att vittnena på mordplatsen blev blinda av ljudet.
Citera
2026-08-04, 16:22
  #99513
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Du vet mycket väl att Löhr & Co anländer runt 23:27 och börjar ta vittnesuppgifter. Östlings manskap ägnade sig åt jakten på GM. De yngre hade alla dragit vid det laget. Konstigt att SE, som dröjde sig kvar till 23:35, hänvisar till ointresse precis som de otåliga ynglingarna (som dessutom var tunt klädda?). Fick han det från dem? Alla andra där efter 23:30 blev noterade?

Ja och varför nämner du detta då det inte alls är något som har bäring på det jag skrev.

Både 1230 (Löhr och Co) samt Windén och Söderström tecknade ned ett antal namn. Totalt 9 st.

Och nej "alla efter 23:30" blev inte alls noterade. Det finns fler som kom dit kanske tom. någon vi/polisen inte ens har namnet på idag.

Vad är konstigt? Egentligen...
SE fick inte gehör hos polisen där och tänkte möjligen att han får kontakta polisen efteråt?
Eller vill du kräva av honom att han skulle tjatat sig till att få lämna namn och uppgifter, medan övriga Vallin, Rytterstål inte gjorde det? O.s.v.
Citera
2026-08-04, 16:23
  #99514
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballalaila
Lantz tyckte han kände igen en bild på Lars Jeppson, på mordplatsen.

Du plockar körsbär där andra, mer seriösa, försöker skapa en bild av helheten.

Just helheten är ett problem för Engström. Faktiskt.
Det finns de tombollar som menar att SE är misstänkt eftersom han pekat ut "fel" vittnen. Borde SG misstänkas också?

Helhetsbilden ger att SE var ett efterspelsvittne. Det är svårt att komma runt.
Citera
2026-08-04, 16:26
  #99515
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Ja, det är svårt att ta in, eftersom det är en ren fantasi. Det finns en observation av ett par, senare en man, senare ev CP, i anslutning till händelsen. Det finns en person känd som en livräddare, som är in "efteråt", vad nu det innebär. Efter att RR varskott alla runt 23:45? Inget tyder på att SE var in på Bohemia kl. 23:25. Enligt egen utsago hade han bråttom till tåget ... Vad har du för bevis för att SE var in just då?
Jag baserar det på att SE inte berättar om vad Ambulanspersonalen gör på platsen och att SE inte varit synlig på mordplatsen efter att JA sett honom innan polisen kom till platsen. SE har själv berättat att han springer in till Luntmakargatan och befinner sig helt ensam utanför ingången till Bohemia. Var kan SE befunnit sig de minuter han missar på mordplatsen?

Om du drar ned lite på volymen på din radio kanske du också kan se det enkla sambandet?

(Hög volym är inte bra för din klarsynthet, som du säkert redan vet.)
__________________
Senast redigerad av ursprungligen 2026-08-04 kl. 16:31.
Citera
2026-08-04, 16:28
  #99516
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Faderlig
Finns en hel del matnyttigt i det här förhöret.https://drive.google.com/file/d/1fXrs36bfoGaHIUoh7iwtN1PJJ_qmG3rk/view

Dels nämns polisens bryskhet, en man vid OPs ben och att poliserna inte tog namn på personer utan snarare föste iväg folk.

Av en slump liknar det SEs historia.

Precis... du har ju även mannen vid OPs ben som även ytterligare ett vittne har iakttagit.
Samma vittne talar också om en polis som uttrycker sig bryskt. (den unge Windén?)
E-1930-04
https://drive.google.com/file/d/1fXrs36bfoGaHIUoh7iwtN1PJJ_qmG3rk/view

Apropå just denna diskussion så är det inte ovanligt att vittnen inte minns varandra.
Mordet på Karolin Hakim i malmö där två vittnen hjälpte till med livräddande åtgärder, men där ingen av dom kände igen varandra efteråt.

Blir lite tafatt i anklagelserna här då man inte tar hänsyn till vittnespsykologiska aspekter.
Vidare så har vi ju också bara i MOP ett antal andra vittnen som minns fel, inte verkar ha sett allt som andra har sett o.s.v.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in