Citat:
Ursprungligen postat av
Stoicblend
Fartyget befinner ju sig i skärgårdsmiljö mitt i semestertider och med yrkesbesättning. Det är som en lastbil med varuleverans på en gågata. Inte skulle en sån bara dundra på utan att se sig för. Usch för ryssar.
EXAKT! Har skrivit detta tidigare i tråden men det kan inte belysas nog. Scrollar man bak i tråden kan man läsa mitt inlägg där jag noggrant förklarar hur farleder funkar och att det ALLTID är en salig blandning av olika typer av båtar i farleder. I hamnen i Luleå finns en farled som går just ut från stadens flera hamnar, och där kan man möta allt från stora ryska fraktfartyg som lastar malm, till små öppna båtar 5meter som puttrar på. Sen vattenskotrar segelbåtar, båtar likt snipan etc etc.
Många har inne verkar tro att farleder bara är för stora fraktfartyg. Så är inte fallet. Alla får köra i farled precis som alla olika typer av fordon får köra på E4an.