2026-08-04, 09:01
  #13
Medlem
Måste fan vara sjukt deprimerande att bo i Värmlands skogar. Dina föräldrar är missbrukande bidragstagare som slår dig med bältet varje dag.
Citera
2026-08-04, 09:05
  #14
Medlem
TheJesuits avatar
Alla md IQ över 90 har lämnat, det är bara renset kvar. Man skall heller inte glömma bort att vi utgår från en grupp som under lång tid varit gravt inavlad, varför IQ i kvarvarande grupp kan nå väldigt låga nivåer.
Citera
2026-08-04, 09:14
  #15
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vespasianus
Måste fan vara sjukt deprimerande att bo i Värmlands skogar. Dina föräldrar är missbrukande bidragstagare som slår dig med bältet varje dag.
Är det mer deprimerande att bo i skogen i Värmland, jämfört med tex skogarna i Norrland eller Småland?
Citera
2026-08-04, 09:14
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grey.eagle
De som kom 2015 har skaffat egna barn, de är Svenskar enligt definition, så.

Inte enligt hur jag ser dem när de för vidare deras föräldrars ruttna värdegrund (inkl islam)
Citera
2026-08-04, 09:15
  #17
Medlem
Glostrups avatar
Det är konstigt att tala om svenskar som ursprungsbefolkning, men det beror ju på artikelns fokus; att relativisera problemen med invandring genom att skriva om svenskars liknande situation. En whataboutism i artikelformat som hade varit helt onödig om inte SD-attityden att lägga all skuld på invandrarna hade blivit så inrotad. Nu ger artikeln istället svennerasismen vatten på dess kvarn genom att omedvetet(?) använda ett språkbruk om befolkningsunderlag, ett ämne som alt-högern har omfamnat sedan länge.

Jag förstår vad tanken bakom artikeln var, och jag håller med om att misären bland svenskar i gamla brukssamhällen är tragisk, och högst verklig. Artikeln uttalar inte begreppet, men problem skuldsättning, låg begåvning, bristande drivkraft hos unga, missbruksproblematik etc är ju kännetecknande för White Trash världen över. Och det är väl klassfrågan Aftonbladet egentligen vill få fram; att egentligen är det inte individens fel, utan kapitalismens och klassamhällets: Det system som trycker ner de svagaste och försätter dem i misär.

Och visst är det en tragedi. Folk som skuldsatts av andra, eller genom sina egna dåliga val. Aftonbladet gör förstås ingen djupdykning i de olika situationerna; det räcker med att antyda att personerna är offer som det är synd om. Och förvisso så är det synd om dem, men likt all modern socialdemokrati så undviker Aftonbladet nogsamt att ens röra vid ämnet ”personligt ansvar. Nej, istället är det fel att samhället ställer krav, för då flyttar folk därifrån.

Sveriges landsbygd blir avfolkad för att jobben försvinner, och med dem försvinner de unga som vill något och kan. Kvar blir de som anser att det är statens uppgift att föda och kläda alla, oavsett vilka livsval de gör.

Jag lider med folk som har satt sig fast i en ohållbar situation, och ännu mer om de har barn.Men lösningen på problemet är nog snarare mer utbildning, obligatorisk sådan för både barn och föräldrar, försatt bryta ett generationellt problem. Ingen verkar lära dessa människor grundläggande kunskaper för att bli vuxen och leva med eget ansvar, och det förvånar mig att socialdemokraterna med sin historia inte plockar upp denna uppenbara politiska möjlighet. Men dagens sossar verkar helt ha tappat all den förmåga som gjorde att de var en del av att lyfta upp det svenska arbetarsamhället under det senaste dryga seklet.

Istället väljer de att acceptera att svaga människor gör dåliga val, och skyller det på alla andra istället för att skapa en politisk kraft för förändring. Uselt, men jag förväntar mig inte heller bättre från Andersson och co.
Citera
2026-08-04, 09:16
  #18
Medlem
grey.eagles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1965
Inte enligt hur jag ser dem när de för vidare deras föräldrars ruttna värdegrund (inkl islam)
Kan inte annat än hålla med men statistisk sett så är de Svenskar.
Citera
2026-08-04, 09:16
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grey.eagle
Filipstad, som var en av dem som tog emot stora mängder av steffes lövens raketforskare, ja där ser man.
Redan 2019 var det kris, uppdrag granskning var där och undersökte denna solskenshistoria, av steffe´s raketforskare kom ingen, däremot inavlade muslimer.
Det är bara den utrikesfödda befolkningen som ökar, samtidigt har utflyttningen av inrikesfödda personer fortsatt. Mellan 2012 och 2018 har den inrikesfödda gruppen minskat med 640 personer, samtidigt som den utrikesfödda ökat med 963.

– Vi håller på och byter befolkning. Det kan man tycka vad man vill om, det beror på hur man är lagd. Men det är bara konstaterande av fakta att det faktiskt är det vi håller på att göra och då måste vi förhålla oss till det, säger Jim Frölander, integrationsansvarig i Filipstad

https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/desperata-laget-i-filipstad-efter-flyktingkrisen-inrikesfodda-lamnar-kommunen

Om du hade tagit dig tid att läsa artikeln så hade du sett att flyktingarna flyttat k stor grad och att detta är svenskar som lever j utanförskap.
Citera
2026-08-04, 09:16
  #20
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Limma skinkbit
Det var då det. Nu har även de utrikes födda lämnat.
2019 hade Filipstad 10 500 invånare, nu är de 9 700. Av dem är 400 utrikes födda. Andelen utlandsfödda har minskat från 22 procent av kommunens invånare till fyra.

– Gruppen nyanlända minskar. En del har hittat jobb på andra ställen, andra har flyttat på grund av aktivitetsbidraget. Man kan fråga sig vad aktivitetskravet leder till när alla inför det lika hårt? De längst ner trycks omkring i landet.
Man kanske ska flytta dit när man blir pensionär? Lugn och ro och billiga hus...
Citera
2026-08-04, 09:18
  #21
Medlem
grey.eagles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Iq143
Om du hade tagit dig tid att läsa artikeln så hade du sett att flyktingarna flyttat k stor grad och att detta är svenskar som lever j utanförskap.
Är de födda här är de Svenskar per defition.
Citera
2026-08-04, 09:20
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grey.eagle
De som kom 2015 har skaffat egna barn, de är Svenskar enligt definition, så.

Du hör då allt för att gå rätt i din rasism. Så du menar att något tusental flyttat och lämnat kvar sina små barn som då blivit ”svenska”
Citera
2026-08-04, 09:22
  #23
Medlem
HanSomForsvanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vespasianus
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/0poO1g/i-filipstad-har-8-procent-skulder-hos-kronofogden-manga-lagbegavade?utm_source=androidapp&utm_medium=share

Ja om man ska tro Aftonbladet är dom lågbegåvade alkoholister som lever på socalbidrag

Har vi någon från Filipstad som kan bekräfta bilden av total missär. Prästen och diakonissan säger att folket i princip är försupna idioter. Hur fan har det blivit så illa i Värmland?

Filipstad har varit rätt illa länge nu. Säkert 30 år minst. Grannkommunen Hällefors inte bättre.

Den uppenbara förklaringen till att Värmland "gått ner sig" är väl centraliseringen. Man skrotade bort alla bruksorter och flyttade det mesta till Stockholm eller utomlands. Finns givetvis mer att peka på men brist på arbete är väl grunden.

Mvh
Citera
2026-08-04, 09:23
  #24
Medlem
grey.eagles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Iq143
Du hör då allt för att gå rätt i din rasism. Så du menar att något tusental flyttat och lämnat kvar sina små barn som då blivit ”svenska”
Men de har naturligtvis också fått Svenska pass och är per defenition Svensk. Hur svårt är det att förstå?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in