2026-08-03, 15:51
  #73
Medlem
Twitterturkens avatar
Med tanke på samhällsutvecklingen så lär nog fler och fler i väst se fram emot döden.
Citera
2026-08-03, 16:03
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Iman2014
Vad snackar du om? Vi lever i den värsta tiden i mänsklighetens historia! Dagens samhälle är det värsta, mest vidriga och ruttna i människans historia. Varje dag är jag arg och förbannad att jag föddes i fel tid, i en fel tidsperiod.

Hela ditt argument är att vi har mer pengar nu, men pengar betyder ingenting om grundpelaren i samhället har förfallit. Enligt din logik borde det ju vara bättre för dig att åka till Qatar eller Saudi Arabien och bo och jobba där då du kommer tjäna mer pengar där.

Blir sjukt irriterad när ni försvarar dagens ruttna samhälle genom att bara prata om hur vi har mer pengar nu.

Håller inte med dig om din kvinnosyn, däremot håller jag verkligen med dig om att samhället är sjukt när allt folk pratar om är pengar och hur de ska tjäna mer...
Men det finns verkligen mycket att leva för... Som du ännu inte upptäckt. Att ge kärlek till andra, till exempel. Det gör livet meningsfullt och man blir till och med lycklig. Det finns en andlig dimension också och det är inte meningen att vi ska ta vårt eller andras liv. Väl mött.
Citera
2026-08-03, 16:26
  #75
Medlem
attack-titans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Borraolmmos
Håller inte med. Om alla älskade döden varför är alla psykiatriska anläggningar helt fullsmockade och folk har svårt att få den hjälp de behöver innan de dödar sig själv?

Jag förstår att detta inte känns som att jag svarar på din fråga men har du tänkt på hur många i väst som faktiskt hatar livet men kanske inte säger det?

TS skriver ju tvärtom till det du säger, han skriver att ingen människa i Väst önskar sig döden.
"Varför är alla psykiatriska anläggningar helt fullsmockade [...]?"
Det du tar upp skvallrar om att något är ofullständigt och det med råge i samhället. Kanske är det brist på andlighet. Men människor gör felet i att tro att en psykiatriker kommer lösa deras problem. Så är inte fallet.
Citera
2026-08-03, 16:27
  #76
Medlem
attack-titans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Twitterturken
Med tanke på samhällsutvecklingen så lär nog fler och fler i väst se fram emot döden.

Så sant.
Citera
2026-08-03, 16:34
  #77
Medlem
Fokusera på det som är bra då eller åtminstone ta tag i saker så att andra som du gillar kan få det bättre. Tycker du att det är bättre att vara död än att leva? Att inte få uppleva de bra sakerna i livet utan vara död och inte uppleva nåt. Du lever ett kort ögonblick så då kan du ju lika gärna leva om du inte har nån otäck sjukdom som gör att du är i konstant stark smärta. Du kommer förr eller senare ändå dö.
Citera
2026-08-03, 17:00
  #78
Medlem
inga 72 oskulder som väntar på andra sidan
Citera
2026-08-03, 17:13
  #79
Medlem
proconsuls avatar
Men ta livet av dig redan. Viklen tråd i ordningen är det nu som du hyllar döden?
Citera
2026-08-03, 17:19
  #80
Medlem
SoulOfSophias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 16266
Därför att människor i väst har uppfostrats att dyrka pengar, prylar och materiella ting. Dessa saker går ej att få efter döden.

Det är ingen som har uppfostrats till detta. Det sitter i våra instinkter att dyrka tillgångar och resurser, och det är en jättebra sak.

Hur "vet" du att sådana saker inte kommer finnas i efterlivet?
__________________
Senast redigerad av SoulOfSophia 2026-08-03 kl. 17:22.
Citera
2026-08-03, 17:21
  #81
Medlem
Jag tror att de flesta människor är rädda för döden. Har man ingen tro där det ingår ett liv bortom döden så är det nog lätt att gripas av ångest. Så de flesta väljer att inte tänka på döden. De kanske inte nödvändigtvis gillar detta livet. Men de vet vad de har och det innebär en sorts kontroll. Döden däremot är oviss och de flesta människor har en tendens att välja det säkra framför det osäkra. Alla kommer vi ändå en gång dö.

Sen tror jag att en starkt bidragande faktor är att döden också skiljer oss från de människor vi älskar och ensamheten är faktiskt många människors stora rädsla. Psykiatrin brukar kalla det för skyddande faktorer. Att ha familj. Att ha vänner. Att ha ett hem osv.

När det gäller ältandet kring huruvida man hellre hade velat födas i en annan tid så är det en väldigt meningslös sak att lägga sin tid och energi på. Det här är de förutsättningar du har. Du är född i den här tiden och du får göra det bästa av det. Du kan ändå inte förändra det. Och vill du leva som på medeltiden så går det också helt utmärkt.
Citera
2026-08-03, 17:21
  #82
Medlem
SoulOfSophias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyegie
Deras största mål i livet är att göra karriär, åka på fina resor osv, jordiska mål, de lever som om himmelriket fanns här och sen när de dör efter en begränsad tid skall de sen vara i elden i evighet
för där finns inget slut.
Livet på jorden har ett slut med döden är evig.

Menar du att man skulle bli eldad på i all evighet för att man gjort karriär och åkt på fina resor, dvs gjort det man ska göra som människa här på jorden?
Citera
2026-08-03, 17:26
  #83
Medlem
SoulOfSophias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Undermedvetenh3t
att det faktiskt går att må bra om man väljer det, och väljer det under en längre tid.

vad är orsaken till att du väljer att se livet som någon slags hopplös dystopi?

Du är ju sadist. Förklara ett enda utgångsläge där en person skulle välja fritt att inte må bra.
Citera
2026-08-03, 17:54
  #84
Avstängd
Iman2014s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SoulOfSophia
Menar du att man skulle bli eldad på i all evighet för att man gjort karriär och åkt på fina resor, dvs gjort det man ska göra som människa här på jorden?

Nej, att leva hedonistiskt är inte vad vi är menade att göra på jorden
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in