Citat:
Ursprungligen postat av
HalvbakadPotatis
Från en som har pratat med anhöriga i Lycke så kan vi döda några trådsanningar:
En anhörig till Al*in berättade att Al*in och pojken, medan de låg i vattnet, drog i sig havsvatten blandat med diesel, i lungor och mage. När hittades hade de fastnat i vrakdelar. Al*in hade inte ork att blåsa i flytvästens visselpipa utan skrek på hjälp med sina sista krafter. En båt från Lövön hörde honom.
Pojken har ett kraftigt intryckt sår i huvudet. Oklart om han kommer att klara sig. Han är sex år. De ligger på intensiven på Östra.
Flickan var sju år.
Alla satt i bak i ”sittbrunnen” i snipan, utom möjligen pappa Al*in, när de kolliderade.
Brorsan till Al*in märker inte förrän han kommit till bryggan att Albin inte kommit med i sin båt.
Tack för information, låter verkligen helt jävla fruktansvärt!
Åter igen eloge till hjältarna Sara och Patrik som både larmade och snabbt gav sig ut för att rädda liv.
Låter som det verkligen varit en kraftig kollision som slagit sönder hela båten. Någon som vet var tanken för fritidsbåten sitter? Med tanke på att diesel läckt ut.