2026-07-30, 08:55
  #6037
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Inte särskilt svår att söka efter om man inte är helt dum i huvudet.
https://x.com/marcosagusstinn/status/2082197163669590290

Andra spännande fakta:
🔸 Ekonomisk kris: Reserven har kollapsat, konkurser når rekordnivåer och långsiktig tillväxt har försvagats.

🔸 Förlust av makt i Europa: Rysslands andel av EU:s gas sjönk från 45 % till 12 %, olja från 27 % till 3 % och kol till noll.

🔸 Förlust av suveränitet: Kina och Indien köper 89 % av Rysslands råoljeexport, vilket fördjupar Moskvas beroende.

Ryssland har nått rekordnivåer av konkurser och tveksamma lån.

🔸 Ryska finansiella organisationers skuld har ökat med cirka 118 % sedan 2021.

🔸 Mer än 500 000 ryssar förklarade sig konkurs i 2025, ett rekordhögt antal

🔸 Ryska icke-finansiella organisationers skuld har ökat med cirka 62 % sedan 2021.
Titta!
Där var den.

Men det som är så roligt, är att detta inlägg var endast inspiration till min vidare analys och text.
Det står klart och tydligt. ” Min analys ” av talkingpoints.

Hur korkad måste man inte vara för att intervjua fatta.

Trodde idioten att han skulle köra texter genom ai och komma fram till det revolutionerande att jag stavade fel?

Tack Conception!
Citera
2026-07-30, 09:00
  #6038
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arccosinus
Tidigare redovisades statsintäkter och utgifter på ett mycket överskådligt sätt (summerat). Tvärstopp nu.
Det var så skönt att få njuta varje månad som det ökade gapet redovisades.

Jo jag förstår hur du tänker.
Min, möjligen tokiga tanke, var att när senast publicerade man något av värde eller sanningen i Ryssland?

Alltid fascinerats av hur den ryska byråkratin, maler på. Men samtidigt, visst är den artificiell.
Inte kör man med öppna böcker.
Kan aldrig tänka mig det.
Citera
2026-07-30, 09:07
  #6039
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vodkasomsnus
Alltid fascinerats av hur den ryska byråkratin, maler på. Men samtidigt, visst är den artificiell.
Inte kör man med öppna böcker.
Kan aldrig tänka mig det.

Ryssland är inte ett land, det är en maffiaorganisation som låtsas vara ett land. Det är inte en bensinmack, det är "Pollos Hermanos" i Breaking Bad.
Citera
2026-07-30, 09:52
  #6040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vodkasomsnus
Från x-konto som gjort en analys från Bloombergs.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-07-28/eu-plans-to-sanction-record-1-600-firms-for-helping-russia
Nu är Bloombergs bakom betalvägg.

Ryssland börjar spricka.

Miljardärkapitalflykt, konkurser och företagsförluster når rekordnivåer.

🔸 Vinster bland icke-finansiella företag sjönk med 6,8 % under 2025

🔸 Tiotals miljarder dollar kopplade till ryska oligarker har enligt rapporter lämnat landet under 2026

🔸 Dåliga konsumentlån har nått så mycket som 15 % hos vissa stora banker — ett rekordhögt värde

🔸 Rysslands likvida statsreserver har sjunkit från 6,5 % till endast 1,5 % av BNP sedan 2022

Ryssland kan matematiskt inte upprätthålla sin nuvarande nivå av militärutgifter på obestämd tid.

Europa måste intensifiera trycket tills risken för finansiell kollaps överväger Kremls beslutsamhet att fortsätta kriget.
—————-
Min analys
15% av alla lån, dåliga lån. Man sätter inte denna status på sina kunder, om man inte anser att förlusten troligen är 100% notera kommentar nedan om banker!

Men detta är det intressanta. NWF. Nästa punkt.
Från 1,5% till 6,5%, av BNP. Det är en minskning till 23% av det ursprungliga.
Notera, % av BNP. Två variabler.

Men först en historisk resa.
Innan kriget 2022, var den totala (alla tillgångar)NWF på 10% av BNP.
Då var Uppdelningen: likvida tillgångarna (dollar, euro, pund, guld) utgjorde cirka 6,5 % av BNP. Resterande del på ca 3,5 % av BNP, var låst i långsiktiga investeringar (banker, tåg och flygbolag).
Bankerna, notera ovan anmärkning på dåliga kunder.

Likvida medel dvs de 1,5% som ovan pratar om: De omedelbart tillgängliga tillgångarna (i form av banktillgodohavanden, guld och kinesiska yuan) uppgick i juni till cirka 3 412 miljarder rubel (drygt 48 miljarder dollar).
Det är en minskning från cirka 8 800 miljarder rubel i början av 2022.

Totala tillgångar dvs nuläget av NWF totala värde är högre (runt 5,5 % av BNP).

De likvida tillgångarna i den ryska Nationella välfärdsfonden (NWF) har rasat till 1,5 % av landets beräknade BNP. Som jag nämnt ovan.

Vad består dessa 1,5% av då? Eller 48 miljarder dollar eller ca 500 miljarder SEK.
officiella data från det ryska finansministeriet säger följande.
Kinesiska yuan: Cirka 185 miljarder yuan. Rysslands huvudsakliga utländska reservvaluta för att hantera internationell handel och stödja rubeln. Yuan är gångbar var…? Kina!
Cirka 145 ton guld (lagrat hos centralbanken). Vi vet att Ryssland har tvingats sälja av stora mängder av sitt guld. Sist i förra veckan var det 44 ton. Utgår från att dessa 145 är närmare 100 ton nu.
Ryska rubel: En liten baspost på runt 1,5 miljarder rubel på centralbankens konton. Tveksamt över värdet, med tanke på tryckningen av pengar.
Uppgifter om kostnaden per dag låg på 4 miljarder. Så om allt kan användas, så har man en krigskassa i nwf för 125 dagar. 4 månader.

Guldet…
försäljning på den inhemska marknaden. Utomlands är man ju under sanktioner.
Den ryska centralbanken har tvingats börja sälja guld direkt till ryska affärsbanker och företag på hemmamarknaden.
Det ryska folkets och de lokala företagens efterfrågan på guld har skjutit i höjden som ett sätt att skydda sig mot den fallande rubeln.

Skuggexport med rabatter.
Ryssland försöker också runda sanktionerna genom att flytta guld till länder som inte deltar i västs sanktioner, exempelvis Förenade Arabemiraten, Kina och Indien.
Problemet för Kreml är att denna process är dyrt. Innebär att Ryssland säljer guldet med stora rabatter långt under marknadspris.

Så Ryssland har bekymmer. NWF är i botten. den ryska regeringen tvingas byta strategi.
Istället för att ta av sparpengar(nwf) tvingas man nu vända sig till sedelpressning.

Också att man ställer ut gigantiska mängder statsobligationer som de tvingar ryska statskontrollerade banker (som Sberbank och VTB) att köpa upp med hjälp av likviditet från centralbanken.
Och bankerna har redan sina problem.

Wildberries. Stora lån. Dålig lönsamhet. Tappad kapacitet. SB är stor lånegivare.

Visst ser det bra ut, russki mir!


ALLT GÅR ENLIGT PLAN - har interna dåliga ekonomier o konkurser ingått i Ukraina-krigsplanen?

KRIM - hur ser Rysslands del i Krim ut sen den olagliga ockupationen - Pengar IN eller Pengar UUT

O vad tycker folket i Krim - o andra ställen - dvs man konfiskar allt möjligt ink fastigheter - drabbas
då även de med rysk bakgrund - om inte huur vet man.

Guldet - är det ryska utförsäljningen av guldreserven som gjort att världsmarknadspriset sjunkit?
Citera
2026-07-30, 10:29
  #6041
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Inte särskilt svår att söka efter om man inte är helt dum i huvudet.
https://x.com/marcosagusstinn/status/2082197163669590290
Vem är svensken som totade ihop svamlet nedan?
Inget som var hämtat från Bloomberg iallafall eller någon annan mer saklig källa.
Är han dum i huvet?

Citat:
Andra spännande fakta:
🔸 Ekonomisk kris: Reserven har kollapsat, konkurser når rekordnivåer och långsiktig tillväxt har försvagats.
Källor saknas här på spännande grejer. Hur definierar skribenten ekonomisk kris?
Citat:
Förlust av makt i Europa: Rysslands andel av EU:s gas sjönk från 45 % till 12 %, olja från 27 % till 3 % och kol till noll.
Sant att Rysslands andel av EUs gas har sjunkit från 45% sedan 2021. Men de säljer till andra länder istället.
Citat:
Förlust av suveränitet: Kina och Indien köper 89 % av Rysslands råoljeexport, vilket fördjupar Moskvas beroende.
Kina, Indien och Turkiet utgör nästan hela exporten av olja. Varför skulle det vara negativt att exportera till världens största länder eller ekonomier? De ligger dessutom på den eur- asiatiska kontinenten.
EU däremot kommer om ett halvår att importera drygt 80 % av all naturgas från USA. Sjövägen dessutom. Det är ett kritiskt beroende. Gäller att hålla Trump på gott humör. Han inför ju tullar och sanktioner hipp som happ.
Citat:
Ryssland har nått rekordnivåer av konkurser och tveksamma lån.
.
Källor saknas till dessa påståenden.

Det går alltid att idka "cherry picking" på data om man vill bekräfta en agenda.
Exempelvis såhär :
- Statsskulden är extremt låg jämfört med EU.
"Russia recorded a Government Debt to GDP of 18.30 percent of the country's Gross Domestic Product in 2025"
- Handelsöverskottet mot omvärlden är det största på fyra år trots ökad import vilket är mycket positivt.
- Arbetslösheten ligger på 2,2% dvs långt under genomsnittet för EU
- Valutan har stärkts senaste året och ligger ungefär på genomsnittet för de senaste 10 åren. Dvs stabilt.
- Inflationen ligger ungefär på genomsnittet för de senaste 10 åren dvs 6%
(källa https://tradingeconomics.com/russia/indicators)
Betyder dessa faktorer att rysk nationalekonomi är urstark och perfekt? Naturligtvis inte! Lika lite som de faktorer du "cherrypickat" betyder att det råder ekonomisk kris.

Vad som är intressant är dock den övergripande trenden för Ryssland de senaste åren
"(2024), the World Bank had confirmed that, as per its most recent data release from the International Comparison Program (ICP), Russia had overtaken Germany and Japan to become the fourth-largest economy in the world (using the purchasing power parity [PPP] method of GDP calculation). Soon after, the World Bank also upgraded Russia from “upper-middle-income country” to “high-income country” status, with gross national income (GNI) per capita having reached $14,250 in 2023."
https://internationalbanker.com/finance/sanctions-notwithstanding-russias-economy-continues-to-outperform
Ovanstående ranking har inte ändrats sedan dess.

Kollapsen du hoppas på dröjer nog ett tag till.
Jag gissar att den inträffar när kriget väl är över, Putin segrat och Ryssland måste rädda upp Ukrainas ekonomi. Det lär bli tungt och svårt.
Citera
2026-07-30, 11:05
  #6042
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SC430
ALLT GÅR ENLIGT PLAN - har interna dåliga ekonomier o konkurser ingått i Ukraina-krigsplanen?

KRIM - hur ser Rysslands del i Krim ut sen den olagliga ockupationen - Pengar IN eller Pengar UUT

O vad tycker folket i Krim - o andra ställen - dvs man konfiskar allt möjligt ink fastigheter - drabbas
då även de med rysk bakgrund - om inte huur vet man.

Guldet - är det ryska utförsäljningen av guldreserven som gjort att världsmarknadspriset sjunkit?

Bra frågor!
Krym. Jag tror att intäkterna, d v s turister och företagen i allmänhet vs kostnaderna krigets påverkan i alla beståndsdelar, ger stort minus.
Har det funnits ett verkligt pro-Ryssland bland icke ryssar, så är det nog borta. Ryssens ego har svämmat över även för krym.

Guldet. Tror inte att det påverkar nämnvärt.
Ryssland kan inte sälja öppet. Sanktioner.
Små volymer totalt sett.
Med vilken valuta skulle man handla?

Så om Ryssland säljer guld för miljardbelopp är frågan inte bara “får de betalt?” utan också,

I vilken valuta? Dollar mest troligt. Vem sitter på dollar i miljarder-klassen?
Genom vilka banker? Ryska banker är under sanktioner.
Till vilket land? Kina, Indien och….ser ingen mer. Möjligen Arabländer utan samvete. Troligen är de aktuella.

Det är här USA:s dollardominans blir viktig. USA kontrollerar inte allt guld, men eftersom mycket av världens finansinfrastruktur är kopplad till dollarn kan sanktionerna göra stora affärer betydligt svårare.

Jag tror att oligarkerna köper guld. Vad betalar de med? Sina företag?
Enligt uppgifter hade man 145 ton. Sett andra mycket högre siffror. Experter tror inte ens på 145,..
44 ton som nyligen såldes, är 125 dagars krigskassa. Så resten ca 101 ton skulle räcka för 300 dagar…

Finns uppgifter om att oligarker för ut sina tillgångar. Så Ryssland dräneras på både det ena och det andra.

Lysande Putin. Detta har gått enligt planen!
Citera
2026-07-30, 11:18
  #6043
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vodkasomsnus
Bra frågor!
Krym. Jag tror att intäkterna, d v s turister och företagen i allmänhet vs kostnaderna krigets påverkan i alla beståndsdelar, ger stort minus.
Har det funnits ett verkligt pro-Ryssland bland icke ryssar, så är det nog borta. Ryssens ego har svämmat över även för krym.

Guldet. Tror inte att det påverkar nämnvärt.
Ryssland kan inte sälja öppet. Sanktioner.
Små volymer totalt sett.
Med vilken valuta skulle man handla?

Lysande Putin. Detta har gått enligt planen!

Krim - Pengar IN - Pengar UUT - att merparten enskilda förlorar o färre berikar sig är nog fakta
men hur är det för ryska staten?

Guldet - oavsett vad o hur ska guldpriset inte sjunka mer än 10% till o från dvs tillfälligt nu har så skett o oavsett hur ryssen säljer guld - så minskar köpen från andra pga detta
Citera
2026-07-30, 11:45
  #6044
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SC430
Krim - Pengar IN - Pengar UUT - att merparten enskilda förlorar o färre berikar sig är nog fakta
men hur är det för ryska staten?

Guldet - oavsett vad o hur ska guldpriset inte sjunka mer än 10% till o från dvs tillfälligt nu har så skett o oavsett hur ryssen säljer guld - så minskar köpen från andra pga detta

Det är möjligt.
Vad vi inte vet, är svårt att ta med i beräkningarna.
Det blir uppskattningar.
Citera
2026-07-30, 12:00
  #6045
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Hörru, puckot.

”Svensken ” är spanjor.
Behöver du hans cv?

https://marcosagustin.com/


Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Vem är svensken som totade ihop svamlet nedan?
Inget som var hämtat från Bloomberg iallafall eller någon annan mer saklig källa.
Är han dum i huvet?

Citera
2026-07-30, 15:53
  #6046
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Sant att Rysslands andel av EUs gas har sjunkit från 45% sedan 2021. Men de säljer till andra länder istället.
Det är möjligt men tror du verkligen att Kina, Turkiet och Indien betalar fullpris för skiten? Lägg sedan till transportkostnaderna till dessa länder istället för Europa nästgårds.

Övrigt skit orkar jag inte svara på då du tror att spanjoren är svensk bara för att X översätter tweeten åt dig.

EDIT: Kan ge dig lite mer siffror också. Tyskland peakade sin BNP 1944. Var det bra eller dåligt tror du? En hint är att krigsmaterial (vilket är en värdelös produktion) bidrar till en högre BNP.
__________________
Senast redigerad av Conception 2026-07-30 kl. 15:56.
Citera
2026-07-30, 17:21
  #6047
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Upplyften
Senaten röstade 86-12 för ( den avlidne Ukrainavännen) Lindsey´s förslag att lägga 200% tariffer på nationer som köper rysk olja och gas.


Förslaget ska behandlas i ett steg till i augusti

https://www.rferl.org/a/zelenskyy-united-states-senate-bill-sanctions-russia/33817262.html
Hur stor är denna? Låter ju ganska stort. Blir inte detta dödsstöten för Putins kassa så fattar jag inte.
Citera
2026-07-30, 23:53
  #6048
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chillgren
Hur stor är denna? Låter ju ganska stort. Blir inte detta dödsstöten för Putins kassa så fattar jag inte.
Det blir snarare dödsstöten för EU och USA.
Många "Democrats" i kongressen tänker rösta nej av det skälet men även om förslaget går igenom så har man en ny klausul som lägger hela ansvaret för implementeringen på sittande president.
Presidenten kan välja om och när lagen ska genomföras. Den kanske inte implementeras öht.?
Finessen för Trump är att han nu får Kongressens stöd bakom sin käpphäst om tariffer som hela tiden kritiserats av kongressen. Genom att lägga fram det som att det skulle drabba Ryssland gick det plötsligt bra. Smart drag av Trump.
Haken är att både Indien och Kina inte kommer att respektera USAs tariffer/sanktioner längre.
Kina har gjort klart att det innebär totalt stopp för export av jordartsmetaller till USA. Utan jordartsmetaller från Kina stannar vapenindustrin och mycket annat med.*
Indiens export till USA är inte betydande åtminstone inte jämfört med de stora fördelarna av att kunna importera rysk råolja på långa kontrakt. Vill inte EU köpa indisk diesel längre finns det många andra intressenter.
Turkiet gör alltid som de själva vill och lurar alla andra. Tjänar de på import av rysk olja kommer de att fortsätta ändå och skita i Väst.
USA styr inte längre över världsekonomin vilket Trump redan har fått känna på

*
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in