Citat:
Ursprungligen postat av
arboristjavisst
Varför är det ganska troligt? Vilken mor lämnar sitt barn uppe på däck och går och lägger sig och sover? Kl 22 en julikväll? I en båt i oväder med dålig sikt? En ansvarsfull mor hade ju såklart sett till att familjen var i säkerhet innan hon fick för sig att sova! Barn brukar dessutom hålla sina mammor vakna nattetid, så teorin om sömn låter ju märklig. Dock kommer vi ju aldrig kunna få reda på hur det var, vi kan bara spekulera.
För det första har antagligen ingen lämnats uppe på däck, utan det överlevande barnet satt troligen i doghouse/sittbrunn med sin far. Sedan kanske inte modern och det förolyckade barnet låg och sov, men att de kanske befann sig under däck är inte alls otroligt. Min egen "besättning" har en viss tendens att vipps försvinna ner under däck så fort det börjar regna och blåsa, så hade jag i ett sådant läget seglat på/blivit påseglad av en lastbåt hade vi kunnat få ett liknande, och lika tragiskt resultat.
Man skall ha en djävla respekt både för handelsflottan och navigering i mörker. Själv navigerar jag ogärna i mörker annat än i oceanfart, eftersom jag helt enkelt känner mig osäker på det, och kommer det dessutom en rejäl regnskur ser man fan inte ett piss. Det är läskigt att inte ha andra referenser än elektroniska sjökort på en plotter, särskilt om det saknas AIS och radar.