2026-07-29, 12:41
  #61
Medlem
Steinarrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlanGarner
Det är extremt att:

* Helt stoppa nya visum, helt stoppa ALL invandring, även arbetskraftsinvandring
* Helt stänga brittiska gränser
* Lämna ECHR
* Bygga koncentrationsläger för invandrare som som befinner sig illegalt i landet.
* Hans lilla parti befinner sig på yttersta högerkanten politiskt.

Man kan hålla med honom eller inte, men han ör högerextrem.

Detta är inte extremt.

Koncentrationsläger kommer behövas. Europeiska länder måste ju förvara folk någonstans innan de skickas ut ur Europa. Vi behöver även ett gestapo som åker runt och letar efter folk som inte hör hemma här.

Det skulle jag lätt kunna tänka mig att jobba som faktiskt.
__________________
Senast redigerad av Steinarr 2026-07-29 kl. 12:43.
Citera
2026-07-29, 12:58
  #62
Medlem
Har inte han alltid varit en äcklig rasse? Kändes när jag läste det som att det inte var förvånande.
Hoppas gubbjäveln får rulla i sin egen skit när han blir för gammal för att ta hand om sig själv, det är allt dessa typer förtjänar.
Citera
2026-07-29, 13:05
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dazzy
Fråga dig själv.
Det var du som använde ordet fullblodsnazist i din trådstart.

Det är uppenbar ironi, slappna av.
Citera
2026-07-29, 13:07
  #64
Avstängd
Moobs avatar
Han har väl aldrig varit särskilt politisk korrekt. Mest i Sverige det är fult att tycka illa om muslimer.
Citera
2026-07-29, 13:43
  #65
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av needAlife
Länka om du hittar, vore kul att se

Är hemskt ledsen, kan inte finna det hela nu. Det var Kristin Kaspersen som var intervjuaren. Hasse gav inte en tum till Cleese och nån gång när John försökte med ett skämt, så möttes han av ett stenansikte, och Cleese blev synligt nervös av allt detta.
Citera
2026-07-29, 13:45
  #66
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
John Cleese var tidigt ute med klokhet och visdom, han är intelligent, och t.ex är ju hela Life of Brian en parodi på trams som vi skulle se komma t.ex woke.

Här en underbar scen i den filmen som visar allt som är fel med woke. Redan 1979, 30 år innan woke fanns. "I want to be a woman. I want to have babies". "You cant have babies you haven't got a vomb", "Don't you oppress me".
https://www.youtube.com/watch?v=sFBOQzSk14c
Citera
2026-07-29, 13:50
  #67
Medlem
löls avatar
Såklart Cleese stöttar. Hur skulle det annars se ut?
De intellektuella vet var skåpet ska stå 👍💪
Citera
2026-07-29, 13:58
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ziggehej
John Cleese är en intelligent man med ryggrad som vågar säga sådant andra är för fega för att säga.

Om John Cleese hade levt i Nazityskland hade han skämtat om Hitler och nazisterna och kämpat för yttrandefriheten, precis som han gör nu och alltid gjort.

*hedrar Cleese med en silly walk*

John Cleese och Rowan Atkinson har båda varit män med ryggrad som uttalat sig mot cancelkulturen och woke idéer.
Citera
2026-07-29, 14:09
  #69
Medlem
Room531s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goofer
England och hela storbritannien har ju haft enorma problem med sk "Packies".

Det inkluderar även indier och övriga mena invandrare men just pakistanierna har ju utmärkt sig ordentligt för att vara ett smutsigt skitfolk, fler och fler vaknar nu.

Brexit handlade egentligen om att stoppa den stora invandringen via EU till storbritannien men det verkar inte ha hjälpt, det är riktigt kris och talar man med riktiga engelsmän är situationen desperat.

Hoppas fler vågar följa Cleeses och säga sanningen.
Det är inte avgränsat till Storbritannien. Du ser hur långt de har gått för att försöka mörka detta & mer i Storbritannien från etablissemanget? De gör samma här.. samma jihadvåldtäktsgäng är här med. (och mer kommer nu när vår regering börjat massimportera folk från dessa regioner!!! trots allt detta så går våra förrädiska politiker i (jag tror hela klövern?? och går med på detta i linje med massvåldtäkts-FN & EU och i synk med många länder i väst och norr som massimporterarfolk nu från Indien, paki, Bangladesh - och trots varningar från Indiens utrikesminister att många organiserade kriminella migrerar, flyr från straff, kommer med falska dokument osv!) 😤 En varningsvideo gjordes tydligen i Holland, Nederländerna om dessa jihadvålstäktsgäng/"grooming gangs" för ungefär 20 år sedan men som minst Storbritannien stoppade för att, ja du vet, det vanliga manuset som man använder. "inte orsaka främlingsfientlighet, islamofobi, rasism"
__________________
Senast redigerad av Room531 2026-07-29 kl. 14:13.
Citera
2026-07-29, 14:19
  #70
Medlem
Helt vettigt och för framtiden viktigt.

London är precis som Malmö, Göteborg, Stockholm, Södertälje och ett flertal städer i Sverige totalt förstört, fördärvat och otroligt otryggt.
Citera
2026-07-29, 14:19
  #71
Medlem
Onanikrems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KonungHonung
Självbevarelsedrift är ett friskhetstecken. Det anmärkningvärda är att inte fler gör som John Cleese, Mel Gibson, Kanye West m fl.

Vem tror du ligger bakom massinvandringen, feminazismen & homopropagandan? Tror du att de växte fram helt organiskt?
Varför Frankrike och UK har så stora problem med muslimer och fribajsande indier är för att de haft kolonier i de länderna och genom det har medborgare i de länderna haft lätt att resa och ta sig till Frankrike och UK. Sverige hade en koloni under några få år och jag tror inte våra problem kommer direkt från Sankt Bartalome. Våra problem började med Palme och har sedan vidareutvecklats till katastrof av senare politiker.

Hade vi gett fan i att gå med i EU och bara haft ett frihandelsavtal hade vi haft mycket lättare att stoppa skiten vid gränsen. Flyg/båtbolag som kom med illegala hade fått ansvaret att ta med sig dem tillbaka på vändande tur utan att de någonsin satt foten på Svensk mark. Nu sitter de i stället och kacklar i telefon hela dagarna med sina landsmän hemma och berättar hur bra det är, hur mycket bidrag de får och att det knappt finns straff i Sverige. Klart som fan vi fått problem!
__________________
Senast redigerad av Onanikrem 2026-07-29 kl. 14:26.
Citera
2026-07-29, 14:47
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anybodykiller
Eller Enoch Powell... det är intressant hur progressiva blir med tiden klassade som konservativa. Revolutionen äter sina barn för att citera Jacques Mallet du Pan.

River of Blood talet skulle knappast väcka någon större uppmärksamhet idag.
Enoch Powell var före sin tid.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in