Citat:
Ursprungligen postat av
batman80
Det va ju bollhav där med och mkt sovplatser .
Precis. Och bredvid bollhavet stod en gammal traktor med handgas. Den kördes runt av fastighetsägaren och senare även av oss barn. Den gick fort som f*n. Livsfarlig
Bollhavet har jag för mig kom från ett varuhus i Göteborg som fastighetsägaren var delägare till. Min far byggde en plattform för det inne i maskinhallen och satte upp väggar. Sen fylldes det på med bollar.
Fastighetsägaren hade ofta gäster från olika ställen i landet. Det var inte ovanligt att vi var 4-5 familjer på plats samtidigt på somrarna.
Fastigheten delas av en bäck. I delar av huset direkt väster om bäcken höll vi höns. Övriga huset var bostad. Endast huvudbostaden hade fungerande vatten-toalett. Vårt hus (det närmast järnvägen) var utrustad med en separerande toalett. Övriga hus som hade toalett kunde du endast kissa på toaletten. Skulle du göra nr 2 fick man gå till utedasset som låg på norrsidan om ladan.
Jag säger inte emot allas mer eller mindre galna teorier, jag bara berättar att under åren 89 - 00 så var det ett andra hem för våra familjer. Inget kollo, ingen porrstudio.