Citat:
Ursprungligen postat av
S0urce
1. Val av utbildning
En 16-åring som väljer gymnasielinje kan inte förutse exakt hur arbetsmarknaden ser ut tre år senare. 16-åringar har en väldigt begränsad livserfarenhet...
Visst, även på min tid ansågs mediaprogrammet vara ganska flummigt och det var allmänt känt redan då att programmet hade dåligt rykte för att leda till jobb. Men att skuldbelägga en tonåring (och hans föräldrar) är knappast schysst.
Det är viktigt att respektera det fria valet. Även om en förälder vet att bygglinjen ger snabbare jobb, är det inte självklart att föräldrar bör styra sina barns utbildningsval mot det mest arbetsmarknadssäkra alternativet. De flesta skulle nog hålla med dig om att en 16-årings intresse och fallenhet också ska väga in, inte bara arbetsmarknadsprognoser.
Ja, där tycker vi uppenbarligen olika. Jag anser förvisso att tonåringen är den som väljer, men man kan definitivt kräva mer av föräldrar och SYO-konsulenter. Föräldrar som själva har upplevt 1990-talskrisen borde ha mer vett i skallen än att säga åt sin son att han kan flumma runt med media om han tycker att det är skoj.
Sen borde SYO och andra instanser faktiskt knuffa unga i rätt riktning. Om en tonåring väljer media så tycker jag t.o.m. SYO borde ringa till föräldrarna och fråga om de är medvetna om att ungdomen håller på att kasta bort tre av sina bästa år på en flumlinje.
Citat:
Ursprungligen postat av
S0urce
2. Kompetenskrav för enkla jobb är ett verkligt dokumenterat problem
Att arbetsgivare efterfrågar erfarenhet, körkort eller till och med högskolebakgrund för enkla lagerjobb är ett fenomen som beskrivits brett i svensk arbetsmarknadsdebatt de senaste tio åren, ofta kallat "kompetensinflation" eller "credential creep". Att avfärda Viggos observation som överdrift utan belägg är inte starkare än att bara ta hans ord för sant.
Jag tvivlar mycket starkt på att man behöver ha högskola för vanliga truckförarjobb. De som ska ha det bör rimligen vara logistiker som sitter på kontoret. Jag drog bara ett exempel här på ett lagerjobb som enbart kräver truckkort. Visserligen erfarenhet men absolut inte tal om högskola (
Ledigajobb).
Citat:
Krav för tjänsten:
Giltigt truckkort (A och B-behörighet).
Flytande svenska i tal och skrift.
Erfarenhet av lagerarbete, lastning/lossning, samt god datorvana.
Citat:
Ursprungligen postat av
S0urce
3. Myran-och-syrsan-liknelsen är en oschysst moralisering
Att jämföra en ung arbetslös person med syrsan som "bara spelade och dansade" bygger på antagandet att arbetslöshet är ett moraliskt/karaktärsmässigt misslyckande snarare än ofta ett strukturellt problem.
[...]
Baserat på min erfarenhet: har du inte gått ett yrkesprogram på gymnasiet -
då måste du ha kontakter och/eller vara en snygg tjej för att få ett jobb efter gymnasiet.
Det är överdrivet svårt idag.
Viggo berättar ju till och med själv i intervjun om hur gymnasietiden mest handlade om att ha kul, för uppenbarligen har han inga färdigheter som någon vill betala för. Det är tråkigt att Viggo inte valde ett yrkesprogram, då kanske han hade kunnat ha ett jobb trots att han inte är en snygg tjej eller har kontakter.