Citat:
Ursprungligen postat av
tourmaline
Drygt 5000 i månaden är vad en ensamstående person utan barn kan få i försörjningsstöd per månad. 5000kr för en vuxen och 5 barn mellan 4-18 år (varav 4 hemmavarande) blir väldigt tufft. Även om man lagar billig mat från grunden, köper kläder och leksaker begagnat etc. Varje månad i ett år dessutom. Det verkar inte riktigt realistiskt.
Jag klarade mig på 300 kr i månaden för 10 år sedan när jag hade en svacka på grund av trauma. Jag åt ordentligt och näringsriktigt för de pengarna, saknade ingenting. Jag vidhåller att Laila borde få klara sig på 5000 i ett år. Det skulle göra henne gott, lära henne prioritera samt pengars värde. Skulle även vara en nyttig läxa för barnen.
Det är inte bra för någon när bidragssystemet fungerar som det gjorde för min mamma, hon fick under flera års tid ut 150% av sin tidigare lön efter att hon blivit arbetslös. Till vems nytta då? Inte var det hennes i alla fall, hon behövde en sysselsättning för att må bra men vem tar ett jobb om man går back på det? När man sedan har gått på bidrag i några år så blir vägen tillbaka till arbetslivet oerhört svår.
I denna fråga har högern rätt. Det måste finnas incitament för att jobba.