Citat:
Ursprungligen postat av
trustmeiamadoctor
Såvitt jag vet ska media förhålla sig objektivt i en granskning? Pressetiska regler bör väl även gälla här, eller har du en annan åsikt måhända?
Menar du att media inte ska granska socialtjänsten, eftersom de inte kan uttala sig pga tystnadsplikt och sekretess? ÄR det vad du säger? I sådana fall så skulle vi vara påväg mot ett riktigt farligt samhälle. Det är tack vare media som Elsa inte längre är placerad. Hade inte mamman laddat ner journalerna hade hon inte haft ett försvar överhuvudtaget i domstol och då hade hon varit fortsatt stämplad som allvarligt psyksjuk mamma som skadar sitt barn med vårdinsatser.
Citat:
Ursprungligen postat av
trustmeiamadoctor
Det blir ju en skev rapportering utifrån att en part har tystnadsplikt och inte kan uttala sig eller försvara sig avseende fallet.
Du säger alltså att media inte ska granska socialtjänstens myndighetsutövning alls? För att rapporteringen blir då "skev"?
Vet du vad det är som är fel med socialtjänsten och LVU-processen i synnerhet. Den bygger nämligen på att ingen utom socialtjänsten har tillgång till alla handlingar och därför är det i princip helt omöjligt för vilket stjärnskott som helst att granska socialtjänsten.
Det är här ändringarna behöver ske. Hela LVU-processen skulle behövas göras om i grunden så att ingenting kan mörkas från socialtjänstens sida. Allt ska upp på bordet när barn ska placeras och allt ska kunna granskas av externa experter utan koppling till kommun och stat.
Citat:
Ursprungligen postat av
trustmeiamadoctor
Du vet precis vad jag talar om avseende skulden. Delaktighet i utvecklingen av händelseförloppet syftar jag givetvis till.
Men hon fick ju fel information av vården? Både hon och Elsa fick veta att det räckte med näringsdroppet. Men det var ju bara 40% av näringsbehovet? Allt detta står i domen och har erkänts av hennes läkare.
Det är inte omsorgsbrist. Det är vården som gett henne fel information. Därför blev Elsa sämre. Sedan "räddade" de Elsa genom att helt ändra protokollet och då blev hon såklart "frisk"... och soc fick vatten på sin LVU-kvarn.