Citat:
Ursprungligen postat av
HelgeBuk
Det finns inget krav att man går till tandläkaren med barnet. Det är ett erbjudande man får. Men det känns som ett erbjudande man inte kan tacka nej till, underförstått "kommer du inte kommer nog en orosanmälan". Det är iaf vad jag tänkte när inbjudan kom.
Normala föräldrar pratar med andra föräldrar och man pratar självklart om hälsokontrollerna och tandkontrollerna, så det är ju inte bara så att man får en liten lapp hem som man kan strunta i. Grupptrycket att kolla tänder finns också, och det är ju gratis så jag har aldrig hört någon som skolkat eller varit negativ. Dvs TS-damen är totalt antisocial.
Även barnen från 3 och uppåt är för det mesta positiva efter besöket, och eftersom alla föräldrar borstar numera så har nästan inga vanliga barn några hål alls, och har inte haft några, när de är 7 år. Så enkelt är det att vara kariesfri.