Citat:
Ursprungligen postat av
Strix m/94
Säkerligen är bristen på drivmedel ett både praktiskt och politiskt problem, framför allt på kort sikt. Att civilbefolkningen har svårt att tanka, och att det rent av kan vara svårt att få tag på drivmedel, är alldeles säkert problematiskt. Men, får det några avgörande strategiska konsekvenser?
Vi i Väst har lätt för att tro att om ryssarna utsätts för umbäranden, så vänder de sig emot sina politiska ledare. Så hade vi sannolikt gjort, men av det följer inte att ryssarna göra på samma sätt. Ett alternativt utfall är att ryssarnas umbäranden leder till ökat motstånd mot Väst och mot Ukraina.
Jag påstår inte att det blir så här, utan att vi inte med självklarhet kan förvänta oss ett visst utfall av vissa åtgärder.
Så är det. Å andra sidan har de haft ett par revolutioner i det där landet. Det är en politisk realitet.
Nu är det inte bara raff, bränsledepåer och liknande Ulraina framgångsrikt attackerat utan även Wildberries varulager. Vi får se om det får "avgörande strategiska konsekvenser".
Men Zelensky har fimpat Fedorov, som jag uppfattat är en viktig person bakom det framgångsrika drönarkriget. Hoppas Ukrainas framgångsrika drönarattacker fortsätter trots att Fedorov (till synes?) är borta.