Citat:
Ursprungligen postat av
gum69mo
Vi skrev mycket mer än så till dig. Du har bara plockat ut en liiiten liiiten del för att det passar ditt narrativ. Du är en väldigt oärlig debattör.
Du fortsätter att undvika mina frågor ser jag.
Antagligen för att han ville ha så få vittnen som möjligt till det han ville göra och gjorde mot henne.
Gällande våldtäkten på 17 åringen tex. Hur visste 30 åringen att hon ville? Han frågade om hon ville följa med in på toaletten för att de skulle kunna prata mer ostört. Hur visste han därefter att hon inte bara ville prata och inte få hans penis intryckt i munnen?
Jag har svarat väldigt många gånger varför det inte är helt orimligt att han har uppfattat det som att hon är med på det som skedde. Många gånger.
Det är du som är oärlig för i sak är brutet samtycke gällande icke använd kondom exakt samma sak som brutet samtycke gällande icke intagna p-piller.
Det ni hävdar är att det skapar ångest i ena fallet och inte i det andra och att det då måste vara på grund av ångesten det är en våldtäkt. Att en persons känslor ska vara grund för om det är våldtäkt eller inte är inget jag tror vi ska ha i svenskt rättsväsende.