2026-07-20, 18:18
  #13
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snickartasken
Fångar ska lida, inte njuta. Dom har det alldeles för bra redan.

Det skulle ju gå att ordna med Håkan Hellström.
Citera
2026-07-20, 18:27
  #14
Medlem
Sammanfattning Google AI:
Citat:
Spelningar och kulturprojekt på svenska anstalter anordnas regelbundet av Kriminalvården i samarbete med externa organisationer för att främja rehabilitering och ge de intagna en meningsfull sysselsättning. Det mest kända historiska exemplet är Johnny Cashs legendariska konserter på Österåkeranstalten 1972.
Citera
2026-07-20, 18:54
  #15
Medlem
Leibachs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Starobrno
Jag saknar Marie Fredriksson, Stig Vig och Cornelis. De flesta andra svenska artister är så kassa att de inte borde hjälpas på traven av STIM-pengar utan istället interneras, och då skulle de övriga internerna också få sitt rättmätiga straff. Situation ungefär som barden i Asterix som ingen ville höra.

Marie och Cornelis uppträder väl mest på kyrkogårdar nuförtiden, andra LIVE-spelningar (no pun intended) blir nog svåra att ordna?
Citera
2026-07-20, 20:50
  #16
Medlem
Onanikrems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Donaldstrumpet
Därför borde de tvingas lyssna på arvingarna och den käcke frontmannen Casper
Håkan Hellströms skönsång kan nog knäcka de mest förhärdade brottslingar. Kriminalvården vill väl inte skapa en våg av självmord inne på kåken?
Citera
2026-07-20, 23:50
  #17
Medlem
Adelaides avatar
Några har uppträtt på ålderdomshem iaf.
Men fängelser i Sverige anordnar väl inte konserter.
Citera
2026-07-21, 01:01
  #18
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Donaldstrumpet
Därför borde de tvingas lyssna på arvingarna och den käcke frontmannen Casper
Ja fy fan, det skulle nog få många att tänka sig för både en och två gånger, innan man begår något brott som har fängelse i straffskalan.
Citera
2026-07-21, 04:48
  #19
Medlem
Tranquility Bass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onanikrem
Håkan Hellströms skönsång kan nog knäcka de mest förhärdade brottslingar. Kriminalvården vill väl inte skapa en våg av självmord inne på kåken?

Skulle hjälpa till att lösa platsbristen och spara pengar då färre nya platser skulle behöva tillskapas, en win-win för alla utom byggbranschen.

Citat:
Ursprungligen postat av Adelaide
Några har uppträtt på ålderdomshem iaf.
Men fängelser i Sverige anordnar väl inte konserter.

Har förekommit att både svenska och utländska artister har uppträtt på svenska fängelser, hur vanligt det är idag vet jag inte.
Citera
2026-07-21, 05:06
  #20
Medlem
GastonLeMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tedshiro
Sammanfattning Google AI:
Den spelningen finns inspelad och släppt.
Johnny snackar svenska med fångarna.
Låten San Quentin improviserade han nog, för han sjöng om Österåker istället.
Citera
2026-07-21, 05:45
  #21
Medlem
De skulle bli för chockade av att upptäcka vilket ursprung större delen av fängelsepopulationen har numera. De anar nog läget och avstår.
__________________
Senast redigerad av Tillfkonto12 2026-07-21 kl. 05:48.
Citera
2026-07-21, 06:58
  #22
Avstängd
Lasermannen skulle njuta av lite Hip-Hoppsan..
Citera
2026-07-21, 07:53
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Crabbofix
Johnny Cash uppträde som dom flesta vet på Folsom State Prison 1968 och San Quentin State Prison 1969.

Metallica dök också upp på San Quentin, 2003 och spelade in musikvideon till St Anger, men vad många kanske inte vet så spelade dom ett helt set - 10 låtar:

Creeping Death, For whom the bell tolls, Seek & Destroy, Fade to black, Fuel, Sad but true, Master of puppets, One, Enter Sandman och slutligen då St Anger.

The Sex Pistols spelade på Chelmsford Prison 1976.

Jag vill se något liknande med svenska artister.

Kanske Thåström på Kumla.

David Ritschard på Hall.

Tove Lo på Hinseberg.

Det gör de.

Historiskt sett har det varit vanligare att kända svenska trubadurer och musiker, som Cornelis Vreeswijk och Fred Åkerström, har spelat för intagna

https://www.folkbladet.se/nyheter/stockholm-tt-spektra/artikel/johnny-cash-pa-osteraker/r34029el

https://www.dn.se/kultur-noje/musik/musik-pa-anstalt-starker-sjalvkanslan/

Ex Sara Thuresson

https://www.gp.se/spelade-in-skiva-bakom-galler.5af40bc2-1951-45fb-909b-5d8831e92239

Det är inte helt ovanligt med teater och musik på anstalterna. Men mest vanligt jag skulle säga är Yoqa. Det senare är ingen artist men det minskar risken för våld i anstalten, mindre mentala problem och mmoch ökar chansen för färre återfall i våld.
Citera
2026-07-21, 08:00
  #24
Medlem
Fångarna för nöja sig med alla kriminella rappare som redan finns på plats.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in