Citat:
Ursprungligen postat av
Galejan
Dumheter. Du bidrar inte med någonting eftersom din elbil är mycket smutsigare att både framställa och demontera än en fossilbil. Dessutom är livslängden på en elbil avsevärt kortare än motsvarande fossilbil. Hade du verkligen velat bidra hade du slutat flänga runt och istället satsat på att etablera dig i ditt närområde. Vad du gör nu är att godhetssignalera.
För övrigt är inte buss eller tåg heller utsläppsneutrala. Den miljövänligaste resan är den som aldrig görs.
Så vi ska gå tillbaka till 1800-talet?
Poängen med kilometerskatt på elbilar är att de ska vara med att betala sin del av vägslitage, nybyggen, allmän trafiksäkerhet.
Sen kan staten inte gå med på tappade intäkter:
Enligt intresseorganisationer som Skattebetalarnas förening och M Sverige råder det en stor obalans mellan vad bilen drar in och vad den kostar staten:
Inbetalda skatter: Totalt betalar svenska fordonsägare in runt 65–100 miljarder kronor per år i bilrelaterade skatter.
Statens utgifter: Staten lägger endast runt 33 miljarder kronor per år på vägtrafik, underhåll och reseavdrag.
Resultat: Överskottet på 30–60 miljarder kronor fungerar som en ren vinst/budgetregulator för statskassan.