2026-07-14, 20:57
  #49
Medlem
ludexSums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Slopad karens skulle kosta arbetsgivarna 1 extra sjukdag. De betalar redan 14 så det blir ingen större skillnad.

- och 14 dagar är fullständigt åt helvete.

Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Vilket tas från löneutrymmet...

Citat:
Ursprungligen postat av Greatwhiteshark
Idioter som du ska inte ha rösträtt, en snabb AI sökning visar ca 15 miljarder ökad frånvaro lägre produktivitet, sämre välfärd färre läka osv, logga ut och börja knarka din idiot

Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Karensdagen tas från löneutrymmet i dag - eftersom den bekostas med ett löneavdrag för den anställde. Att slopa karensdagen skulle alltså rätta till det och låta arbetsgivaren betala en dag mer. Dessutom ökar det incitament för arbetsgivaren att förbättra arbetsmiljön så att den anställde inte behöver bli sjuk över huvudtaget. 90% av alla vårdbehov, minus olyckor, är stressrelaterade.


Citat:
Ursprungligen postat av Greatwhiteshark
Inget av du spaltar upp kommer hända, glöm slopad karens fattar du ens vad det kostar och med sänkt skatt visar att du har max 65 i IQ, kommuner lever och finns pga riktiga pengar som kommer från näringslivet, den enkla ekvationen kommer ett kommunistsvin aldrig fatta.


Slopad karens har vi redan provat, det gick fullständigt åt helvete och det lär gå ännu mer åt helvete om vi inför det nu eftersom arbetsmoralen dippat rejält de senaste decennierna.

För er som inte minns så avskaffades karensdagen 1987 varvid sjukfrånvaron ökade kraftigt. Antalet sjukdagar och sjukfall steg markant under slutet av 80-talet. Problemen blev, givetvis, särskilt tydliga inom offentlig sektor. 1988 tvingades SL ställa in busslinjer på grund av omfattande sjukfrånvaro bland chaufförer. Sommaren 1989 rapporterades Stockholms läns landsting så höga frånvarotal att de uppgavs motsvara omkring 32 % av den avtalade arbetstiden i vissa verksamheter. Denna karensdagsrelaterade utveckling bidrog till att sjukförsäkringen reformerades i början av 90-talet med sänkt ersättning och ÅTERINFÖRD KARENSDAG - vips så sjönk sjukfrånvaron.
Citera
2026-07-14, 21:06
  #50
Medlem
Givetvis blir det rödgröna röran igen, det blir version 2.0 av samma cirkus.

Kriminaliteten: Sossarna har lärt sig från tidigare mandatperiod där man daltade med gängkriminella, man vill frångå från "hårda straff lönar sig inte" och har därför kopierat högerns politik. Problemet är att MP och V vill återgå till saft o bull och straffrabatter, även öka importen från MENA igen, vilket går emot allt.

Kärnkraften: MP tänker inte stödja en regering som satsar på kärnkraften, här är alla partier förutom MP överens, kärnkraften är framtiden.

V och C: Vänsterpartiet kommer inte stödja en regering som har marknadsliberalerna C ombord och C kommer inte stödja en regering som har kommunisterna V ombord.

Sen har vi det självklara ideologiska faktum, du har sossar, kommunister, marknadsliberaler och miljö-fascister som alla ska samsas under samma paraply. Det skaver för mycket.
Det blev kaos åren 2014-2022 (rödgröna röran). Så varför skulle det fungera idag? Det finns ingen logik här.
__________________
Senast redigerad av korvstofft 2026-07-14 kl. 21:08.
Citera
2026-07-14, 21:14
  #51
Medlem
pn222jws avatar
Journalismens makt är stor. Det är massmedia/public service som kommer orsaka ett eventuellt regeringsskifte. All ekonomifakta talar för fyra nya blåa år.
Citera
2026-07-14, 21:17
  #52
Avstängd
folkgemenskaps avatar
Det är den nyliberala högerpolitiken som har lagt grunden för den systemkollaps vi ser i dag, där gemensamma resurser konsekvent slösas bort på marknadskaos och privata vinstuttag i stället för att säkra folkets grundläggande behov.

Det verkliga slöseriet och fusket pågår här och nu under nuvarande styre. Genom att privatisera och sälja ut skolor, elnät och infrastruktur har man skapat ett system där svenska folket betalar mer för sämre resultat, samtidigt som miljarder i skattemedel rinner rakt ner i privata fickor. Att gnälla om framtida energipriser är hyckleri när det är just marknadsifieringen av elmarknaden som dränerar hushållen på pengar. Det är nyliberal skatteplundring i dess mest renodlade form, och att ge det fyra år till är att ge klartecken för fortsatt dränering av välfärden.

Vi behöver inte fler abstrakta visioner eller nyliberalt duttande med skattesänkningar för de rikaste. Vad som krävs är materiella resultat och stenhård ordning. Det handlar om att återta den demokratiska kontrollen över skolan för att få studiero i klassrummen, rensa upp i välfärdsfusket och säkra gatorna med kompromisslös lagföring. Samhällskontraktet måste återupprättas: alla som lever här ska göra sin plikt och arbeta och ha rätt till ett arbete.
Citera
2026-07-14, 21:19
  #53
Medlem
Reidjis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
De (eller vi) har drabbats hårdast av Tidö-politiken, med tanke på att akademikerarbetslösheten är rekordhög. När sossarna får ordning på arbetsmarknaden kanske vi kommer i arbete igen och får en inkomst att betala skatt på.

Kanske akademikerna ska söka andra jobb istället som alla andra. Det går inte att utbilda 5 miljoner akademiker för att sen tro att det finns jobb till alla.
Citera
2026-07-14, 21:24
  #54
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reidji
Kanske akademikerna ska söka andra jobb istället som alla andra. Det går inte att utbilda 5 miljoner akademiker för att sen tro att det finns jobb till alla.

Vad tror du utbildning kostar samhället? Det är inte samhällsekonomiskt försvarbart att utbilda 5 miljoner akademiker och sen låta dem jobba som städare där inte deras kompetens tillvaratas.
Citera
2026-07-14, 21:25
  #55
Medlem
Barrington1975s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FallerIfallerA
Varför skulle vi ge Tidö och Sd 4 år till att förstöra Sverige mer än de redan gjort?

Allt har väl blivit bättre? Nämn en sak som inte har blivit bättre under Tidö.
Citera
2026-07-14, 21:26
  #56
Medlem
Eoppoyzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barrington1975
Allt har väl blivit bättre? Nämn en sak som inte har blivit bättre under Tidö.


Massinvandringen är något som jag kommer på.
Citera
2026-07-14, 21:31
  #57
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barrington1975
Allt har väl blivit bättre? Nämn en sak som inte har blivit bättre under Tidö.

För statsministerns fru möjligtvis.

Fattigdomen har fördubblats, arbetslösheten är skyhög, demokratin och den oberoende rättsstaten är i fritt fall och den politiska korruptionen på bananrepubliknivåer. Så nej, allt har inte blivit bättre.
Citera
2026-07-14, 21:32
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Japp, samma magi de använde för 100 år sen när de tog Sverige från ett fattigt bondesamhälle till att bli en blomstrande välfärdsstat och världens bästa land att leva i!
Det är bara en dröm. Inte ens en vision, ingen politik. Och som dröm är den social konservativ.
Citera
2026-07-14, 21:37
  #59
Medlem
Onanikrems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
De (eller vi) har drabbats hårdast av Tidö-politiken, med tanke på att akademikerarbetslösheten är rekordhög. När sossarna får ordning på arbetsmarknaden kanske vi kommer i arbete igen och får en inkomst att betala skatt på.
Blir lite hittepåjobb utan produktivitet. Riktiga jobb kommer minska i än snabbare takt eftersom företagen brandskattas och väljer lämna landet.
Citera
2026-07-14, 21:52
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Osynlige.Mannen
Nu tror jag förstås inte att "måndagssjukan" är stressrelaterad. Det är just bakfyllesjukskrivningarna som är upphovet till karensdagen.
Haha äntligen kom den referensen!

Jag minns livet innan karensdagen uppfanns.

Helgen var då 3 dagar lång: Lördag, söndag och måndag. Man var hemma bakis med lön.

Karens är som en självrisk i försäkringar. Det dämpar överutnyttjande.

När det infördes började folk vabba i stället. Man hänger ju med och anpassar sig efter systemet.

Svenskarna tillhör världens friskaste folk men samtidigt världens mest sjukskrivna folk.

Norskarna är dock ännu mer sjukskrivna. De har inget karensavdrag utan man är hemma med full lön från dag 1. De gör som vi gjorde förr, man sjukskriver sig om man behöver lite extra ledighet.

Gulligt att vänstertomtar tror att man kan fortsätta belöna folk som inte vill jobba.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in