Citat:
Ursprungligen postat av
Fanta256
Jag har precis fått reda på att jag har högfungerande autism och add + låg iq ''88''. Det förklarar en hel del varför man levt som man gjort och är nu i någon sorts livskris i vad jag ska jobba med och ordna upp allt kaos som kommit med det, jag har haft diverse olika hantverksjobb inom byggbranschen på heltid men vill nu göra något annat, Jag har alltid haft ett intresse för datorer men är osäker om det hade funkat jag tittar på utbildningar till it-säkerhetstekniker eller nätverkstekniker. Vad gör ni andra med diagnoser i arbetslivet och hur går det för er
Asså, jag är dum i huvudet och lider hela tiden av det. När man jobbar så begränsas man av hur mycket man kan hålla i huvudet. Vissa kan hålla 10 saker i huvudet samtidigt. Jag kanske klarar 3 sen börjar jag glömma bort. Utöver detta har jag i grunden dyslexi och inlärningssvårigheter.
Jag jobbar som systemutvecklare, men det är fan inte lätt med alla mina problem. Att ens klara en arbetsintervju och gå därifrån med väldigheten i behåll är nästan omöjligt.
Jag kan lösa problem, men jag behöver ha papper och penna och kunna kladda ned mina tankar. Men det ses som gammalmodigt idag.