Citat:
Ursprungligen postat av
ShijieMeng69
Självklart lönar det sig att se situationen från fler vinklar. Behöver vi verkligen diskutera det???
Det är i så fall inte VAR problemet ligget i. Det är i så fall FIFA i sig som är problemet. Förstår du inte det?
Ja det är självklart bättre ju fler vinklar man kan se en händelse på för att avgöra om man ska fria eller fälla ..
Om det skulle handla om t.ex ett mord på öppen gata så vill jag självklart också se hur allt gått till i så många olika vinklar som möjligt ..
Men i fotboll och som är en kontaktsport så sker det kanske 10st små händelser i en händelsekedja där man då kan välja att fria eller fälla beroende på vilken händelse man väljer att titta på..
Bara för att VAR rummet väljer en händelse så betyder det inte att 9st andra väljer man att inte hårdgranska..
Då är min fråga till dig eftersom du gillar VAR , skulle du vilja att man går genom varenda händelse på planen från olika vinklar eller nöjer du dig med dom händelser som VAR rummet väljer ut ?
Om ditt svar är Ja på frågan så inser du snabbt min poäng..
Då är vi i knäet på att VAR rummet du har inte en aning utan blir bara presenterad det dom väljer att du ska se..