Det verkar som att
ATFs expert inte kunde knyta kulfragmenten som ska ha hittats i CKs kropp till TRs gevär. Det kan ju tyckas vara en liten seger för försvaret, men viktigare är att fragmenten i fråga, om accepterade som varandes autentiska bevis, i så fall bevisar att CK mördades med en gevärskula.
Att det i så fall 'bevisar' att CK inte mördades med en riktad sprängladdning dold i hans Røde Wireless Pro, utlöst av ljudet från den avlossade gevärskulans Mach cone när den passerade över tältet CK satt under och träffade en låda med ballistisk gelatin placerad i bakluckan av en svart van som stod parkerad bakom sagda tält.
Dvs, Jon Brays bevisning i form av data från de sex videokamerorna samt hans analyser och beräkningar av dessa säger att det är helt omöjligt att CK träffades av den avlossade gevärskulan. Att den enda slutsatsen då blir att de 'fem fragmenten' därför måste vara planterade någonstans i beviskedjan av någon/några som vill att det ska se ut som att han träffades av en gevärskula = att patsyn TR utan medsvurna mördade CK med sitt Mauser 98.
Det första 'hacket' i beviskedjan tas kortfattat upp av TRs försvar när han frågar ATFs expert om hon känner till uppgifterna om att det ursprungligen ska ha hittats SJU kulfragment i CKs kropp, trots att det nu finns endast FEM sådana inkluderade i bevisningen. Varpå hon svar att ja, även hon fick först de uppgifterna, men att det endast fanns fem fragment i det förseglade kuvertet.
Jon Brays bevisning = de fem kulfragmenten måste vara planterade någonstans i beviskedjan.